ترنجی/ به یاد دارید که ۲ روز پیش برای شما نوشتیم عملکرد سوال برانگیز Snapdragon 888 به دلیل ضعف فرآیند ۵ نانومتری سامسونگ است؟ این باعث نگرانی درباره Exynos 2200 هم شده بود که تقریبا قطعا از معماری ۴ نانومتری سامسونگ بهره می برد. امروز گزارشی منتشر شده که تولید اسنپدراگون ۸۹۵ و اگزینوس ۲۲۰۰ با معماری ۴ نانومتری سامسونگ انجام می شود نه TSMC. هنوز مشخص نیست که باید نگران باشیم یا نه اما براساس اطلاعات فعلی، این احتمالا خبر خوبی نیست.

معماری ۴ نانومتری سامسونگ برای ساخت اسنپدراگون ۸۹۵ و اگزینوس ۲۲۰۰
گزارش های قبلی پیرامون تراشه جانشین اسنپدراگون ۸۸۸ به فناوری ۴ نانومتری اشاره داشت، اما مشخص نشد که کدام شرکت تراشه نسل بعدی را تولید می کند. تعدادی از خبرگزاران اشاره کردند که لنوو از TSMC به عنوان تأمین کننده تراشه های کوالکام نام برده است. با این حال دو نفر از این جمع معتقدند که سامسونگ این فناوری را ارایه می کند تا علاوه بر کمک به تولید نسل بعدی Snapdragon 895 به Exynos 2200 هم بپردازد.

اپل ظرفیت TSMC را خریده است، کوالکام انتخاب دیگری ندارد
باید به یاد داشته باشید  که کوالکام ممکن است اصلا توان انتخاب TSMC را نداشته باشد، زیرا قبلا گزارش شده بود که اپل قرارداد اولیه تراشه ۴ نانومتری را با این تولیدکننده تایوانی ثبت کرده است

به گزارش MauriQHD (که سابقه خوبی در این چند ماه داشته است)، وی منبع خود “Hades” شنیده است که هر دو تراشه اسنپدراگون ۸۹۵ و اگزینوس ۲۲۰۰ با استفاده از فناوری ۴ نانومتری سامسونگ ساخته می شوند. برای Exynos 2200 بدیهی است که از فناوری پیشرفته خود سامسونگ استفاده شود اما چه چیزی کوالکام را مجاب می کند تا به سامسونگ پایبند باشد؟

مدتی قبل، گزارش شد که سامسونگ به تولید انبوه مودم Snapdragon X65 5G با استفاده از فناوری ۴ نانومتری خود می پردازد. این مشارکت به تنهایی می تواند شواهدی را برای ساخت Snapdragon 895 با همان فناوری ارایه کند. همچنین، به خاطر داشته باشید که پیش از این، کوالکام گفته بود که ۸۵۰ میلیون دلار برای تولید انبوه اسنپدراگون ۸۸۸ به سامسونگ پرداخت کرده است، بنابراین هر دو ممکن است برای تولید جدید توافق کرده باشند.

علیرغم اینکه تولید کننده تایوانی TSMC دارای فناوری برتر نسبت سامسونگ است، TSMC ممکن است گزینه مقرون به صرفه ای برای شرکت سن دیگویی (کوالکام) نباشد. دلیل دیگر می تواند این باشد که ظرفیت ۴ نانومتری TSMC در حال حاضر رزرو شده است. گفته می شود اپل تأمین اولیه نه تنها فناوری ۴ نانومتری را بلکه برای فرآیند ۳ نانومتری را نیز تأمین می کند. بنابراین از این زاویه، به نظر می رسد کوالکام باید یک بار دیگر به سامسونگ ایمان داشته باشد .

فکر می کنید عملکرد و بازدهی انرژی اسنپدراگون ۸۹۵ و اگزینوس ۲۲۰۰ به دلیل فناوری 4nm سامسونگ تأثیر منفی خواهد گرفت؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم