مهر/ رئيس اتحاديه صادرکنندگان صنعت مخابرات ايران باتاکيد بر لزوم تقويت توليد و هم افزايي در صادرات محصولات ICT در مقياس جهاني گفت: پايگاه‌هاي صادرات در راستاي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي ايجاد شود.

به گزارش اتحاديه صادرکنندگان صنعت مخابرات ايران ( IRICTU)، داوود اديب در حاشيه رويداد خودنمايي زنجيره تأمين داخلي که به منظور بومي سازي شبکه ملي اطلاعات در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات و با حضور شرکت‌هاي عضو سنديکا، اتحاديه صادرکنندگان صنعت مخابرات ايران و تشکل‌هاي حوزه ICT برگزار شد،گفت: اين گونه کنفرانس‌ها مي‌توانند به عنوان يک نظام همسو کننده و در راستاي وفاق سنديکاها، اتحاديه‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌هاي صنفي عمل کند و در کنار اين موضوع، برگزاري چنين رويدادهايي مي‌تواند به راهبردهاي پيش روي وزارت ICT کمک بزرگي کند.

وي افزود: در چند سال گذشته، در داخل کشور موازي کاري بسياري چه در بخش‌هاي دولتي و چه در تشکل‌ها داشته ايم و اين نشست‌ها کمک خواهد کرد تا سنديکاي صنعت مخابرات، اتحاديه صادرکنندگان صنعت مخابرات، سازمان نظام صنفي رايانه‌اي و ساير تشکل‌ها، در برنامه‌هاي راهبردي و برنامه‌هايي که به نوعي سهولت کسب و کار را براي تمامي فعالان حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات در بر مي‌گيرد، برنامه‌هاي خود را با هم منسجم کند.

اديب با اظهار اميدواري از اينکه با برگزاري اين کنفرانس‌ها ضمن تقويت توليد در داخل، اين هم افزايي را در صادرات محصولات ICT در مقياس منطقه‌اي و سپس جهاني داشته باشيم و در اين زمينه کمک شاياني به اقتصاد کشور صورت پذيرد، گفت: اميدواريم با برگزاري کنفرانس‌هايي چون «کنفرانس ظرفيت براي شبکه ملي اطلاعات»، هم افزايي در زمينه صادرات محصولات ICT و محصولاتي با ارزش افزوده داشته باشيم.

رئيس اتحاديه صادرکنندگان صنعت مخابرات ايران گفت: در شرايط حاضر، متأسفانه پاندمي کرونا فعاليت‌هاي کسب‌وکارها را محدود کرده و فضاي تحريم هم از سال‌هاي گذشته فضاي نامطلوبي را در تمام صنايع و مخصوصاً صنعت ICT، به عنوان اصلي‌ترين و حياتي‌ترين صنعت با ارزش افزوده بالا ، فراهم آورده است، اين اتحاديه به عنوان تشکل تخصصي صادراتي اين حوزه ، پيش نيازهاي اين موضوع را در برخي از بخش‌هاي مرتبط با صادرات فراهم کرده است.

اديب ادامه داد: اين اتحاديه به همين منظور ايجاد پايگاه‌هاي صادراتي را در برنامه خود گذاشته و دفاتري را در برخي کشورها از جمله کنيا به عنوان دروازه آفريقا، راه اندازي کرده که ساير تشکل‌ها نيز مي‌توانند از اين دفتر به عنوان پايگاه صادراتي جهت محصولات داراي توانمندي صادراتي خود استفاده کنند و اميدواريم با اين تلاش‌ها، اهداف اقتصاد مقاومتي که در وهله اول نگاه به توليد در داخل و در وهله دوم نگاه به صادرات بازارهاي هدف است، تحقق يابد.

توانمندي‌هاي تشکل‌ها بايد در شبکه ملي اطلاعات تجميع شود

در اين مراسم فريبرز نژاد دادگر عضو هيأت مديره و دبير اتحاديه صادرکنندگان صنعت مخابرات ايران نيز با تاکيد بر اينکه توانمندي‌هاي تشکل‌ها بايد در شبکه ملي اطلاعات تجميع شود، گفت: صادرات و تعاملات بين المللي، زمينه ساز رسوب دانش و ارتقاي سطح استاندارد محصولات و خدمات خواهد بود.

وي با تاکيد بر اينکه همه ذي‌نفعان بايد مسوليتشان در سند راهبردي مشخص شود، گفت: اعضاي اتحاديه صادرکنندگان صنعت مخابرات ايران با حمايت معنوي دولت، آمادگي کامل خود را براي بومي سازي و ارائه خدمات مهندسي در شبکه‌ملي اطلاعات اعلام مي‌کنند.

دبير اتحاديه صادرکنندگان صنعت مخابرات با بيان اينکه تسهيل در سرمايه گذاري بخش خصوصي در جهت توسعه لايه زيرساخت‌هاي شبکه ملي اطلاعات و بهره گيري از ظرفيت بخش خصوصي و شرکت‌هاي دانش بنيان براي توسعه لايه خدمات شبکه ملي اطلاعات امري کاملاً ضروري است، افزود: ما مشکلات فراواني پيش روي صادرات داشته و داريم که اميدواريم دولت جديد و وزير ICT فعلي به عنوان متولي برنامه‌هاي حوزه ICT بخشي از آن‌ها را مرتفع سازد. ما نيز اين آمادگي را داريم که در کنار ساير تشکل‌ها، با اين برنامه‌ها هم‌راستا و همراه باشيم.

وي با بيان اينکه دولت بايد سند راهبردي به روز در خصوص صادرات اين حوزه داشته باشد، بر لزوم تجميع توانمندي‌هاي تشکل‌ها در شبکه ملي اطلاعات تاکيد کرد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم