شهر سخت افزار/ ایلان ماسک به تازگی اذعان کرده است قصد دارد سال آینده برای اولین بار تراشه‌های مغزی را در انسان‌هایی که آسیب‌های شدید نخاعی مانند تتراپلژی و فلج چهار اندام دارند، آزمایش کند. اما سرانجام این فناوری عجیب چیست؟

ایلان ماسک، یکی از بنیانگذاران Neuralink می‌گوید که این شرکت فناوری عصبی قصد دارد تا سال آینده تراشه‌های مغزی را برای اولین بار در بدن انسان قرار دهد.

ماسک جدول زمانی را طی مصاحبه‌ای در نشست شورای مدیرعامل وال استریت ژورنال در روز دوشنبه اعلام کرد؛ جایی که از او در مورد اهداف نورالینک برای سال 2022 سوال شد. این میلیاردر قبل از بیان اهداف انسانی شرکت خود به موفقیت این مجموعه در کاشت تراشه‌های عصبی در میمون‌ها اشاره کرد.

وی در این رویداد گفت:

امیدواریم این مورد را در اولین انسان‌هایمان که افرادی هستند که آسیب‌های شدید نخاعی مانند تتراپلژی یا  فلج چهار اندام دارند، سال آینده پس از انتظار تأیید FDA (سازمان غذا و دارو)، شاهد باشیم.
اگرچه جدول زمانی اعلام شده ممکن است در ابتدا بلندپروازانه به نظر برسد، اما در واقع نشان دهنده تأخیر در اهداف اولیه ماسک است.در سال 2019، ایلان ماسک گفت که امیدوار است تا اواسط سال 2020 شاهد آزمایشات انسانی کاشت تراشه مغزی باشد. اما همه‌گیری ویروس کرونا، برنامه‌های وی را با اختلال زیادی همراه کرد. با این حال، در فوریه امسال، وی توییت کرد که Neuralink ممکن است در سال 2021 آزمایش‌های انسانی اولیه را آغاز کرد؛ موردی که البته به نتیجه نرسید.

ایلان ماسک دیگر به این موضوع مشهور شده است که تقریباً در هر شرکتی که در آن صاحب منصب باشد، ضرب الاجل‌های تعیین شده خود را به درستی اجرایی نکند. بنابراین با شنیدن این که نورالینک قرار است آزمایشات اولیه انسانی را در سال آینده انجام دهد، چندان شگفت‌زده نمی‌شویم.

از طرفیNeuralink  نیز اخیراً کمی تضعیف شده است. درواقع استارت‌آپ‌های رقیب در زمینه فناوری‌های عصبی با آزمایش‌های انسانی، آن را تا حد زیادی شکست داده‌اند. همچنین، این که یکی از بنیانگذاران آن به طور مرموزی شرکت را ترک کرده و یک استارتاپ جدید و به ظاهر رقابتی در زمینه علوم اعصاب راه اندازی کرده است، مزیدی بر علت افت عملکرد نورالینک شده است.

با این حال، اگر این شرکت بتواند در سال آینده با آزمایشات انسانی واقعی به میدان بیاید، یک دستاورد بزرگ خواهد بود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم