باشگاه خبرنگاران/ رایانه شخصی جیمی ویلز، موسس دانشنامه ویکی پدیا در حراجی کریستیز به فروش خواهد رسید.

با اعلام خانه حراج کریستیز یک کامپیوتر شخصی که ۲۰ سال پیش توسط جیمی ویلز، بنیانگذار ویکی‌پدیا، برای راه‌اندازی این دایره‌المعارف الکترونیکی استفاده شد در یک حراجی به فروش می‌رسد. علاوه بر این صفحه اول ویکی‌پدیا در قالب دیجیتال هم در این حراجی به حراج گذاشته خواهد شد.

این خانه حراج در بیانیه‌ای اعلام کرد این رایانه که در مقر کریستیز واقع درمرکز راکفلر در نیویورک به نمایش گذاشته شده است، یک «آی‌مک» قرمز رنگ است که جیمی ولز از آن به‌عنوان رایانه شخصی برای پروژه‌های توسعه و عملیات تحقیقاتی خود استفاده می‌کرد. او سرانجام در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱، وبسایت ویکی‌پدیا را راه اندازی کرد.

پیتر کلارانت، متخصص کتاب و انتشارات در حراج کریستیز، گفت که این حراج شامل یک قطعه دیجیتالی در نسخه NFT است که شامل اسنادی از اصالت محصولات دیجیتال است که توسط جیمی ولز ایجاد شده و نشان می‌دهد زمانی که ویکی پدیا برای اولین بار ایجاد شد و صفحه اول آن با عبارت «سلام دنیا» به روزرسانی شد، چگونه بوده است.

کریستیز فاش کرد که این صفحه در قالب یک فایل JPEG خواهد بود و خریدار آن توانایی ویرایش آن را دارد. البته با گذاشتن یک تایمر و شمارش معکوس می‌توان آن را حالت اولیه بازگرداند. جیمی ولز، بنیانگذار ویکی‌پدیا، در بیانیه‌ای توضیح داد که بخشی از درآمد حاصل از این حراجی صرف بودجه‌ای می‌شود که به پروژه جدید او به نام «WT.Social» تعلق خواهد داشت.

این قطعات تا ۱۵ دسامبر به صورت آنلاین به فروش خواهند رسید و قیمت هر کدام از آن‌ها از ۱۰۰ دلار(حدود 3 میلیون تومان) شروع می‌شود اما حراج کریستیز امیدوار است که آن‌ها را به قیمت صد‌ها هزار دلار بفروشد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم