ايسنا/ رئيس پيشين سازمان اطلاعات عربستان اعلام کرد که از نظر رياض، تشکيل کشور فلسطين به پايتختي قدس، بهاي انجام عادي‌سازي روابط عربي با رژيم صهيونيستي است.

ترکي الفيصل، رئيس پيشين سازمان اطلاعات عربستان در مقاله‌اي در روزنامه الشرق الاوسط نوشت: هر کشور عربي که بخواهد به امارات براي عادي‌سازي روابط با اسرائيل بپيوندد، بايد در ازاي آن بهايي را بگيرد و بها و ارزش آن بايد زياد باشد.

وي تصريح کرد: عربستان براي صلح ميان اسرائيل و کشورهاي عرب قيمتي تعيين کرده و آن برپايي کشور مستقل فلسطين به پايتختي قدس بر اساس طرح ملک عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه پيشين است.

وي در ادامه براي توجيه اقدام امارات در عادي سازي روابط با اسرائيل گفت: دستاوردي که هيچ اشاره‌اي در اين جدال به آن نشده است، اين مي‌باشد که رهبر بزرگترين کشور در جهان (ترامپ) به امارات متوسل شده است تا از طريق آن چيزي را به دست آورد که در تلاش‌هاي انتخاباتي‌اش برايش مثمر ثمر باشد. امارات توقف طرح الحاق را شرط گذاشته است؛ آن الحاقي که در چارچوب معامله قرن بود و آن رهبر نيز با اين شرط امارات موافقت کرده است.

اين اظهارات ترکي الفيصل چند روز بعد از سخنان فيصل بن فرحان، وزير خارجه عربستان در اولين واکنش کشورش به توافق عادي سازي روابط امارات با اسرائيل مطرح شده است. بن فرحان گفته بود که عربستان به گزينه صلح بر مبناي ابتکار عمل‌هاي عربي و قطعنامه‌هاي مشروع بين المللي و بعد از تحقق صلح ميان اسرائيل و فلسطيني‌ها پايبند است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar