فارس/ رييس شوراي مصالحه ملي افغانستان از مذاکره مستقيم دولت و طالبان بدون حضور خارجي ها خبر داد.

«عبدالله عبدالله»، رئيس شوراي عالي مصالحه ملي افغانستان، امروز يکشنبه (23 شهريور) در يک نشست خبري در قطر خواستار کاهش قابل توجه خشونت شد.
عبدالله گفت: در ابتدا بايد به ميزان قابل توجهي از خشونت، سپس يک آتش‌بس انسان‌دوستانه و سپس يک آتش بس دائمي کاهش يابد چراکه آتش‌بس خواست همه مردم افغانستان است و هيات دو طرف در مورد آن گفتگو خواهند کرد.
وي افزود: اين اشتباه محاسبه خواهد بود که فکر کنيم تلفات بيشتر مردم را نسبت به صلح اميدوارتر مي‌کند.
عبدالله روز شنبه در مراسم آغاز مذاکرات صلح ميان دولت افغانستان و طالبان گفت که بيش از 12 هزار افغان کشته و حدود 15 هزار نفر ديگر از زمان معامله طالبان آمريکا در فوريه پيش زخمي شدند.
عبدالله همچنين اظهار داشت که اختلافات چندين ساله در طي يک يا دو روز قابل حل نيست، اما وي گفت که اين مردم افغانستان هستند که بيشترين آسيب را از ادامه درگيري‌ها متحمل مي‌شوند.
او گفت با طالبان به توافق رسيده که هيچ خارجي نبايد در اتاق مذاکرات باشد اما مساعدت آنها ممکن است در مرحله بعدي مورد نياز باشد.
وي افزود: پيروزي از طريق جنگ امکان پذير نيست، اما از طريق مذاکره هر دو طرف برنده خواهند بود.
عبدالله ادامه داد: آغاز مذاکرات يک فرصت تاريخي بوده، اما قادر به حل تمام مشکلات نخواهد بود، اما مردم انتظار دارند با آغاز گفت‌وگوها خشونت در افغانستان کاهش يابد.
رييس شوراي مصالحه ملي افغانستان همچنين گفت: من با هيات طالبان ملاقاتي نداشتم، هيات دولت افغانستان با طالبان روز گذشته ديدار کردند.
در همين حال، معصوم استانکزي، مذاکره کننده ارشد دولت افغانستان نيز در اين نشست خبري گفت که اولين جلسه آنها با مذاکره کنندگان طالبان در يک فضاي مثبت برگزار شده است.
وي گفت که هر دو طرف خود را به يکديگر معرفي کرده و در مورد دستور کار و برنامه مذاکرات گفت‌وگو کردند.
پس از چندين دهه جنگ در افغانستان مذاکرات ميان دولت اين کشور و هيات طالبان در دوحه پايتخت قطر روز گذشته با حضور نمايندگاني از کشورهاي مختلف برگزار شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar