ایرنا/ در حالی که عربستان سعودی برای سومین سال متوالی با روند نزولی سرمایه گذاری خارجی روبرو است ، مقامات ریاض این ناکامی اقتصادی را به دلیل مشکلات ناشی از بیماری همه گیر ویروس کرونا در جهان می دانند.

به گزارش رسانه های منطقه، «خالد الفالح»، وزیر سرمایه گذاری عربستان، دیروز (سه شنبه) در حاشیه نشست گروه بیست گفت، این کشور شاهد کاهش سرمایه گذاری های خارجی در دوران شیوع ویروس  کرونا است.

وی افزود: طبیعی است که عربستان نیز با توجه به کاهش تجارت و سرمایه گذاری در سراسر جهان به دلیل بحران شیوع ویروس کرونا، شاهد کاهش سرعت در سرمایه گذاری مستقیم خارجی باشد.

الفالح در پاسخ به سوالی در مورد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال جاری گفت: عربستان سعودی از جامعه بین المللی جدا نیست و به همین دلیل شاهد کندی این روند است.

در حالی که وی آماری از سرمایه گذاری خارجی در سال جاری در عربستان ارائه نکرد، گفت که آنچه در حال حاضر توسط صندوق سرمایه گذاری عمومی و نهادهای ملی هدایت می شوند، ابزاری برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی از سراسر جهان است.

اعمال محدودیت در برگزاری مراسم حج، فشار مالی بیشتری به عربستان وارد کرده است، کشوری که در شرایط کنونی با توجه به شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت، با بحران مالی روبه‌رو است بطوری که این کشور سیاست ریاضت اقتصادی را در پیش گرفته و مجبور به گران کردن بنزین شده است.

علاوه بر این  هزینه های گزاف جنگ در یمن نیز دولت سعودی را با کاهش شدید منابع ارزی روبرو کرده است .

از سوی دیگر به دلیل حضور عربستان سعودی در جنگ های نیابتی منطقه و خطر به هم خوردن ثبات سیاسی در این کشور، صاحبان سرمایه در عربستان تمایل بیشتری به خارج کردن دارایی های خود از این کشور نشان می دهند و  با وجود اعمال محدودیت های سختگیرانه ، خروج سرمایه برای سومین سال متوالی در عربستان روندی  صعودی داشته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar