تسنیم/ منابع آگاه و مطلع از آمادگی ایالات متحده برای واکنش نشان دادن به اقدامات روسیه در مسموم و زندانی کردن آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان این کشور خبر می‌دهند.

به نقل از پلیتیکو، منابع آگاه و مطلع فاش کردند که دولت جو بایدن آماده می شود تا با هماهنگی متحدان اروپایی اش طی هفته های آینده، تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کند.

بر اساس این گزارش، تحریم های هماهنگ آمریکا و اروپا علیه مسکو به بهانه اقدام روسیه در مسموم و زندانی کردن آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان این کشور خواهد بود.

در حالی که دولت ترامپ پیش از این یک بسته تحریمی را در ارتباط با این پرونده آماده کرده است ولی به نظر می رسد تیم امنیت ملی دولت بایدن قصد دارد مسیر خودش را در ارتباط با پرونده ناوالنی پیش ببرد.

این نخستین اقدام عملی دولت بایدن برای پاسخگو کردن روسیه در خصوص ادعای مربوط به نقض حقوق بشر به شمار می رود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا حاضر به توضیح درباره جزئیات تحریم های مورد نظر کاخ سفید علیه روسیه نشده ولی گفته است که " ما در حال بررسی گزینه های مناسب سیاسی هستیم."

وی در ادامه افزود: ما برای مواجهه و مقابله با نقض حقوق بشر، بیکار نخواهیم نشست.

این در حالی است که وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا اخیرا طی نشستی در بروکسل توافق کردند که مقدمات لازم برای اعمال تحریم های جدید علی روسیه را آغاز کنند. این اقدامات تنبیهی قرار است مسدود کردن دارایی ها و ممنوعیت سفر مسئولین بازداشت ناوالنی به اروپا را در برگرفته و در چند هفته آینده اجرایی شود.

در جلسه وزیران خارجه اروپایی توافق کردند که چهار مقام روسی را در لیست تحریم‌های این اتحادیه قرار دهند.

این نخستین بار است که بروکسل از رژیم جدیدی از تحریم‌ها علیه افراد و کشورهای دیگر استفاده می‌کند. این ساز و کار جدید مشابه قانون ماگینتسکی آمریکا است و و برای وضع تحریم اعمال می‌شود.

این ساز و کار 27 کشور عضو را قادر می‌سازد تا افرادی را که مسئول نقض حقوق بشر هستند را با اقداماتی چون مسدود کردن دارایی‌ها و همچنین ممنوعیت سفر مجازات کند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم در آستانه برگزاری نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل از اقدامات تحریمی جدید علیه روسیه حمایت کرده بود. وی تاکید کرد: ما در پرونده مسمومیت ناوالنی این مسئله را آشکار کردیم که حاضر نیستیم نقض قوانین بین‌المللی را بپذیریم.

ناوالنی در اوایل فوریه به سه سال و نیم زندان محکوم شد و اعتراض وی علیه این حکم روز شنبه رد شد.

آلکسی ناوالنی که در اواسط تابستان گذشته با نشانه‌های مسمومیت به کشور آلمان اعزام شده بود، بعد از درمان در یکی از کلینیک‌های برلین، چندی پیش هنگام ورود به فرودگاه مسکو، دستگیر شد و اوایل فوریه به یک سال و نیم حبس محکوم شد. دولت آلمان و برخی دیگر کشورهای غربی، دولت روسیه را به دست داشتن در وضعیت پیش آمده برای این وبلاگ نویس مخالف دولت متهم کرده‌اند، ولی مقامات مسکو این اتهامات را تکذیب و آن را بی‌اساس می‌دانند.

از زمان بازداشت ناوالنی در روسیه مرتبا مقامات اروپایی روسیه را تهدید به تحریم های بیشتر کرده و آزادی وی را درخواست می کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar