ايرنا/ سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه نسبت به سانسور محصولات خبري روسي ازسوي يوتيوب و شبکه اجتماعي اينستاگرام هشدار داد.

ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه روز شنبه در بيانيه اي در شبکه اجتماعي فيسبوک، اعمال سانسور در مورد محصولات خبري و فيلم هاي توليد شده توسط رسانه هاي روسي در شبکه هاي اجتماعي و اطلاع رساني آمريکايي را نشانه وجود بحران تفکر و تکنولوژيکي در اين شبکه ها عنوان کرد.  
وي خاطرنشان کرد: ادامه اين رويکرد محدودکننده ازسوي شبکه هاي اجتماعي و شرکت هايي همچون گوگل سبب محدود شدن فعاليت اين شرکت ها در سراسر جهان خواهد شد.
سخنگوي وزارت خارجه روسيه ازجمله به محدود شدن دسترسي به فيلم «کريمه مسير به ميهن خود» در سامانه يوتيوب اشاره کرد که در سالگرد الحاق کريمه به روسيه توسط آندره کوندروشوف خبرنگار روس ساخته شده است.
وي همچنين به مسدود شدن شبکه تلويزيوني کريم-۲۴ از شبکه هاي زيرمجموعه کمپاني دولتي راديو و تلويزيون روسيه، در شبکه اينستاگرام اشاره و از اين اقدام انتقاد کرد و گفت: موضوع حتي رويکرد سياسي اينستاگرام در جهت سياست هاي واشنگتن نيست و وضعيت پيچيده تر است.  
زاخارووا افزود: اين شرکت ها، (گوگل و شرکت هاي آمريکايي مشابه) استانداردهاي واحد براي مديريت خود ندارند که يک بن بست مفهومي و تکنولوژيکي است.  
به گفته زاخارووا، اين گونه اقدامات، نقض کننده آزادي بيان و ابراز عقيده است که حقوق شهروندان را براي کسب آزاد اطلاعات نقض مي کند.
هدف آمريکا استفاده از فناوري هاي اطلاعاتي براي رقابت در همه عرصه ها است.
روسيه چندي پيش قانوني را براي محدود کردن دسترسي به توييتر، فيس‌بوک و يوتيوب به تلافي سانسور رسانه‌هاي تحت حمايت مسکو از سوي آمريکا تصويب کرد.
اين قانون به دادستان‌هاي روسيه اجازه مي دهد پس از مشورت با وزارت‌خارجه، دسترسي به سايت‌هاي اينترنتي که حقوق مردم روسيه را نقض کرده‌اند را محدود کنند. مجازات‌ها شامل جريمه يا محدوديت کامل يا جزئي دسترسي به اين پلت‌فرم‌ها در روسيه خواهد بود.
روسيه با استناد به اين قانون از ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) به دليل عدم حذف محتواي غيرقانوني شبکه اجتماعي، سرعت ترافيک توئيتر  را در روسيه کاهش داد.
ديميتري پسکوف سخنگوي مطبوعاتي رئيس جمهوري روسيه اعمال محدوديت و کند کردن سرعت توئيتر را در نتيجه عمل نکردن اين شيکه اجتماعي به قوانين روسيه طي سالهاي اخير عنوان کرد.

به گزارش ايرنا، پسکوف در گفت و گو با رسانه‌ها گفت: علت کاهش سرعت شبکه اجتماعي توييتر در روسيه که از امروز چهارشنبه اعمال شد به دليل اين واقعيت بود که اين سيستم عامل، از سال ۲۰۱۷ تاکنون، در خواست مسکو را مبني بر حذف اطلاعات و برنامه هاي ممنوعه از جمله مطالب داراي پورنوگرافي کودکان را اعمال نکرده است.
روسيه در سالهاي اخير گوگل و فيس بوک را هم بخاطر نقض قوانين اين کشور جريمه کرده است.  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar