فارس/ وزارت امور خارجه چين ضمن تکذيب ادعاهاي آمريکا درخصوص عواقب سياسي‌سازي بازي‌هاي المپيک هشدار داد.

به نوشته روزنامه «اينديپندنت»، «ژائو ليجيان» سخنگوي دستگاه ديپلماسي چين ضمن تکذيب ادعاهاي حقوق بشري آمريکا، درخصوص «پاسخ قاطع چين» به تحريم بازي‌هاي المپيک زمستاني چين از سوي آمريکا و متحدانش هشدار داد.
ليجيان در ادامه گفت: «سياسي کردن ورزش به روح منشور المپيک و منافع ورزشکاران تمام کشورها لطمه وارد مي‌کند. جامعه جهاني و کميته المپيک ايالات متحده چنين اقدامي را نخواهد پذيرفت».
«ند پرايس» سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در کنفرانس خبري روز سه‌شنبه خود گفت که اين کشور درباره تحريم مشترک بازي‌هاي المپيک زمستاني ۲۰۲۲ در چين با متحدان و شرکايش گفت‌وگو خواهد کرد.
بعد از آن، يک مقام ارشد وزارت خارجه آمريکا به وبگاه خبري «آکسيوس» گفت: موضع ما در خصوص المپيک ۲۰۲۲ تغيير نکرده است. ما با متحدان و شرکاي خود درباره هيچ تحريم مشترکي صحبت نکرده و در حال بحث نيستيم. سخنگوي وزارت خارجه هم خلاف برخي گزارش‌ها، نگفت که ما در اين خصوص صحبت کرده‌ايم.
طبق اين گزارش، ماه گذشته ميلادي «آنتوني بلينکن» وزير خارجه آمريکا هم گفته بود که اين کشور مايل است از بازي‌ها کناره‌گيري کند.
وي براي توجيه اين موضع واشنگتن، اتهاماتي را عليه چين مطرح کرده و مدعي شده بود: چين با زورگويي و تجاوز به طور نظام‌مند خودمختاري هنگ‌کنگ را از بين مي‌برد، دموکراسي در تايوان را تضعيف و از حقوق بشر در سين‌کيانگ و تبت سوءاستفاده مي‌کند و ادعاهاي دريايي را درباره درياي جنوبي چين مطرح مي‌کند که ناقض قوانين بين‌المللي است.
در صورت تحريم المپيک زمستاني ۲۰۲۲ در چين، اين اولين تحريم المپيک از سوي آمريکا بعد از المپيک تابستاني سال ۱۹۸۰ در مسکو خواهد بود که در ميانه فشارها بر پکن از سوي غرب صورت خواهد گرفت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar