ايسنا/ رئيس‌جمهوري فرانسه امروز، يکشنبه سفرش به سوئيس را که قرار بود در ماه نوامبر انجام شود، به دليل مخالفت سوئيس با خريد جنگنده‌هاي فرانسوي و جايگزين کردن آن با جنگنده‌هاي ديگر لغو کرد.

روزنامه "لوماتان سوئيس" نوشت، امانوئل ماکرون، رئيس‌جمهوري فرانسه به سفير کشورش در سوئيس ابلاغ کرد که سفرش به سوئيس براي ملاقات با گي پارملين، نخست‌وزير اين کشور را که قرار بود نوامبر انجام شود، لغو کرده است.
همچنين گزارش شده، ماکرون تمام تماس‌هاي دوجانبه عالي رتبه با سوئيس را تا تابستان ۲۰۲۲ ممنوع کرده است.
سوئيس اشاره مي‌کند که تماس‌هاي عالي‌رتبه از طريق سفيران ادامه خواهد داشت.
رسانه‌ها گزارش دادند، تصميم ماکرون به اين مساله بازمي‌گردد که سوئيس جنگنده‌هاي آمريکايي اف-۳۵ را براي تامين نيازهاي ارتش خود انتخاب کرده است. ارزش اين قرارداد به بيش از شش ميليارد دلار مي‌رسد.
طبق گزارش رسانه‌ها، مذاکره با فرانسه در خصوص خريد جنگنده‌هاي رافال حتي بعد از اتخاذ تصميم نهايي درباره جنگنده‌هاي اف-۳۵ ادامه يافت.
به نوشته اين روزنامه، آنچه ماکرون را عصباني کرده برخورد وزارت دفاع سوئيس است که به مذاکرات براي دستيابي به رافال ادامه داد اما عملا جنگنده‌هاي آمريکايي را انتخاب کرد.
۱۶ سپتامبر سال جاري ميلادي نيز، استراليا به همراه آمريکا و انگليس شراکت امنيتي آکوس را اعلام کردند. بر اساس اين توافقنامه، استراليا هشت زيردريايي هسته‌اي مي‌گيرد و نيروهاي خود را به موشک‌هاي کروز ساخت آمريکا مجهز مي‌کند؛ اقدامي که باعث شد تا کانبرا قرارداد دفاعي خود با فرانسه - که بزرگترين قرارداد در تاريخ اين کشور محسوب مي‌شود را لغو کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar