ایسنا/ سفیر روسیه در آمریکا گفت که وزارت امور خارجه آمریکا سعی دارد تا جامعه جهانی را فریب دهد و حقایق مربوط به اخراج دیپلمات‌های روسی از آمریکا را "از قصد" تحریف کند.

به گزارش خبرگزاری تاس، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا، در پاسخ به اظهارات جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، مبنی بر اینکه خروج ۵۵ دیپلمات روسی از آمریکا را نمی‌توان به عنوان "اخراج" یا "تنبیه" تلقی کرد، گفت: وزارت امور خارجه آمریکا باز هم حیله گری می‌کند. طرف آمریکایی جامعه جهانی و مردم آمریکا را فریب می‌دهد و از قصد حقایق را تحریف می‌کند.
آنتونوف خاطرنشان کرد که وزارت امور خارجه آمریکا به صراحت اعلام کرده است که در صورت خودداری از انجام این درخواست، "مصونیت" و سایر "امتیازات دیپلماتیک کارمندان روسیه" لغو خواهد شد.
وی تاکید کرد: این ادعا که خروج ۵۵ دیپلمات روس را نمی‌توان به عنوان اخراج تلقی کرد مورد سوال است. طرف آمریکایی به صراحت اعلام کرده است که در صورت خودداری از انجام این درخواست، مصونیت و سایر امتیازات دیپلماتیک کارمندان روسیه از بین خواهد رفت. این به معنای اخراج دوفاکتو است.
آنتونوف گفت:  این وزارت امور خارجه آمریکا بود که در ماه دسامبر ۲۰۲۰ به طور یک جانبه یک محدودیت سه ساله برای کارمندان سفارت در واشنگتن و سر کنسولگری‌های روسیه در نیویورک و هیوستون وضع کرد. لطفا این را در نظر بگیرید که سایر مقامات دیپلماتیک دارای محدودیت ۵ ساله هستند.
براساس گفته‌های آنتونوف، آمریکا در تلاش است که "حق فدراسیون روسیه" را در خصوص تصمیم گیری کارمندانش براساس اصول دیپلماتیک و موازین خودش محدود کند.
پورتر خاطرنشان کرده بود که واشنگتن درخواست‌هایی مشابه‌ مقامات کرملین، از دیپلمات‌های روسی دارد.
وی افزود که آمریکا به گفت‌وگو با روسیه در این زمینه ادامه خواهد داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar