فارس/ «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه شامگاه چهارشنبه گفت که روسیه ایده‌هایی را برای پیگیری مذاکراتش با «جو بایدن» همتای آمریکایی خود درباره بحران اوکراین ظرف یک هفته به واشنگتن ارسال خواهد کرد.

پوتین در گفت‌وگو با خبرنگاران توضیح داد: «ما توافق کردیم که این بحث را ادامه دهیم و این کار را به صورت اساسی انجام خواهیم داد. ما در آینده نزدیک ایده‌های خود را تبادل خواهیم کرد. روسیه ایده‌های خود را به معنای واقعی کلمه در روزهای آینده ترسیم خواهد کرد، ظرف یک هفته ما این را به طرف آمریکایی می‌دهیم تا ملاحظه کنند».
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی در اولین اظهارنظر علنی خود پس از گفت‌وگو با بایدن، تصریح کرد که طرح این سوال که آیا روسیه قصد حمله به اوکراین را دارد، «تحریک آمیز» است و این کی‌یف و ناتو هستند که امنیت روسیه را تهدید می‌کنند.
رئیس‌جمهور روسیه اظهار داشت: «نمی‌توانیم نگران دورنمای پذیرش احتمالی اوکراین در ناتو نباشیم، زیرا بدون شک استقرار نیروهای نظامی، پایگاه‌ها و تسلیحاتی که ما را تهدید می‌کنند، به دنبال خواهد داشت».
بر اساس این گزارش، پوتین پاسخ ندادن روسیه به احتمال عضویت اوکراین در ناتو و استقرار نیروهای این ائتلاف در این کشور را «انفعالی جنایتکارانه» از سوی مسکو توصیف کرد و افزود: «ما روی این فرض کار می‌کنیم که حداقل این بار نگرانی‌هایمان شنیده شود».
کشورهای غربی به رهبری آمریکا هستند که چند هفته است با اظهار نظرهای غیرمستقیم از طریق گزارش‌های منابع بی‌نام در رسانه‌ها، روسیه را به طراحی حمله علیه اوکراین متهم کرده‌اند. اوکراین اوایل سال جاری محموله بزرگی از مهمات و موشک‌های «جاولین» آمریکایی را دریافت کرد و نظامیان این کشور می‌گویند خمپاره و پهپادهای تهاجمی ترکیه‌ای را نیز در اختیار دارند.
روزنامه «واشنگتن‌پست» روز شنبه به نقل از منابع اطلاعاتی این کشور مدعی شد روسیه در حال آماده‌سازی زمینه برای یک حمله نظامی گسترده علیه اوکراین در اوایل سال ۲۰۲۲ با مشارکت ۱۷۵ هزار نیرو است.
با این حال «جان سالیوان» سفیر آمریکا در مسکو نیز ضمن متهم کردن روسیه به انجام اقداماتی برای بی‌ثباتی اوکراین در داخل این کشور، اما ابراز امیدواری کرد که همکاری دیپلماتیک بین روسیه و آمریکا به جلوگیری از وقوع فاجعه در اوکراین کمک کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar