logo

پشت‌پرده تعویق سفر دوره‌ای محمد بن سلمان

منبع
تسنيم
بروزرسانی
پشت‌پرده تعویق سفر دوره‌ای محمد بن سلمان

تسنیم/ منابع آگاه سعودی پشت‌پرده تعویق سفر دوره‌ای محمد بن سلمان برای بررسی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را فاش کردند.

منابع آگاه سعودی به سعودی‌لیکس اعلام کردند که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به‌دلیل نگرانی از وضعیت آشفته داخلی عربستان به‌دلیل بیماری پدرش «ملک سلمان» سفر دوره‌ای خود را برای مدت نامعلومی به تعویق انداخت.

بر اساس گزارش سعودی‌لیکس، قرار بر این بود که ولیعهد سعودی طی یک سفر دوره‌ای به ترکیه، یونان، قبرس، اردن و مصر، مسائل منطقه‌ای و جهانی را بررسی کند.

این اولین سفر شاهزاده به خارج از منطقه پس از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار برجسته سعودی در سال 2018 و شیوع ویروس کرونا خواهد بود. ولیعهد سعودی تنها برای شرکت در نشست گروه 20 در سال 2019 به ژاپن سفر کرد.

اما منابع آگاه سعودی اعلام کردند که محمد بن سلمان به‌دلیل ترس شدید از تحرکات داخلی شاهزادگان سعودی در دوران غیبتش از عربستان، سفر خود را تا اطلاع ثانوی به تعویق انداخته است.

به‌گفته این منابع، بن‌سلمان «به‌خوبی می‌داند که علیه برخی رقبای خود کودتا انجام داده و بسیاری از شاهزادگان را خودسرانه بازداشت کرده است، از این رو با ابزارهای مختلف تلاش می‌کند سیطره داخلی خود را برای تضمین حاکمیت خود بیشتر کند».

این منابع تأکید کردند که اوضاع جسمانی ملک سلمان ناپایدار است و عکس‌های منتشرشده از او، قدیمی است.

اخیراً منابع سعودی از انتقال پادشاه این کشور به بیمارستان خبر دادند، درحالی که منابع وابسته به دربار پادشاهی عربستان بعد از چند روز سکوت اعلام کردند که وضعیت ملک سلمان رو به بهبود است و از بیمارستان مرخص شده است، اما گزارش‌هایی که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی عربستان منتشر می‌گردد حاکی از وخامت شدید اوضاع جسمانی پادشاه است.

پیش از این نیز آژانس بین‌المللی GTN24 خبر داد که اوضاع جسمانی ملک سلمان همچنان رو به وخامت می‌رود. بر اساس این گزارش پزشکان معتقدند که احتمال زنده ماندن ملک سلمان کمتر از 10٪ است و ممکن است طی هفته‌های آینده بمیرد.

بن‌سلمان از همان لحظه نخست رسیدن پدرش به قدرت تلاش کرد نخست عمو و سپس «محمد بن نایف» پسرعمویش را کنار بزند تا زمینه دستیابی به تخت پادشاهی برایش فراهم شود.

وخامت اوضاع جسمانی ملک سلمان، ترس محمد بن سلمان را برای نرسیدن به تاج‌وتخت پادشاهی افزایش داده است، اما چیزی که ترس او را تشدید کرده، مخالفت برخی در شورای بیعت با پادشاهی وی است و نگران است که شورای بیعت تصمیمی را صادر کند که خلاف خواسته‌های وی باشد.

بسیاری از سعودی‌ها و شاهزادگان از عملکرد سیاسی او راضی نیستند و بعد از فوت ملک سلمان ممکن است شاهزادگان سعودی علیه محمد بن سلمان اقدام کنند.

ولیعهد سعودی زمان فعلی را برای محکم کردن جای پای خود جهت رسیدن به تاج‌وتخت پادشاهی مناسب می‌بیند. با آنکه محمد بن سلمان با حذف رقبای سیاسی و رقیبان خانواده و سرکوب تاجران و مخالفان، قدرت خود را تحکیم کرد؛ اما نقش ملک سلمان در این میان همواره مورد بحث بوده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره