ایرنا/ در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، وزیرامور خارجه روسیه حمایت خود را از عضویت دائمی هند در شورای امنیت اعلام کرد، هند و چند کشور دیگر، با امضای بیانیه ای خواستار اصلاح ساز و کارهای سازمان ملل شده اند که از جمله آن عضویت کشورهای در حال توسعه به طور دائم است.

به گزارش تارنمای لایو مینت هند، این کشور با اعلام اینکه شورای امنیت واقعیت‌های ژئوپلیتیک قرن بیست و یکم را نشان نمی‌دهد، به همراه ۳۱ کشور دیگر خواستار اصلاحات فوری و همه جانبه در شورای امنیت سازمان ملل برای انطباق سازمان ملل با واقعیت های جهان معاصر شده است.

در همین رابطه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت: ما دورنمای دموکراتیک‌تر کردن شورای امنیت را از طریق نمایندگی کشورهای آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین می‌بینیم. به‌ویژه هند و برزیل، بازیگران بین‌المللی کلیدی هستند و باید آنها را برای عضویت در شورا، دائمی به حساب آورد.

ایالات متحده همچنین اخیراً حمایت صریح از عضویت هند را نشان داده است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد قاطعانه گفت آمریکا از پیشنهاد هند حمایت می‌کند.

علاوه بر این، همکاری رو به رشدی در میان کشورهای G۴ (آلمان، ژاپن، برزیل و هند) برای تبدیل شدن به اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و نمایندگی کشورهای آفریقایی وجود دارد.

تاکنون ۳۲ کشور از جمله هند خواستار اصلاحات فوری و همه جانبه در شورای امنیت سازمان ملل برای انطباق سازمان ملل با واقعیت های جهان معاصر شده اند.

امضاکنندگان بیانیه مشترک اذعان داشتند که یک جهان به چندجانبه گرایی اصلاح شده و موثر برای ارائه راه حل هایی برای فقر، تغییرات آب و هوایی، بیماری های همه گیر، امنیت غذایی جهانی، تروریسم و ​​درگیری های بین المللی نیاز دارد.

امضاکنندگان این بیانیه شامل برزیل، دومینیکا، گرانادا، هائیتی، هند، جامائیکا، مغولستان، نیجریه، پاپوآ گینه نو، آفریقای جنوبی و وانواتو هستند.

روز پنجشنبه، وزیر امور خارجه هند، سوبرانیام جایشنکار، میزبان نشست کشورهای گروه ۴ بود و بعد از جلسه در توییتی نوشت: تعهد مشترک خود را در راستای مذاکرات مبتنی بر متن که منجر به اصلاح چندجانبه گرایی می شود، تکرار کردیم. به همکاری خود برای رسیدن به هدف ادامه خواهیم داد.

وی همچنین اظهار داشت که هند آماده است مسئولیت های بیشتری را بر عهده بگیرد و مذاکرات برای اصلاحات ضروری در شورای امنیت سازمان ملل نباید با تاکتیک های رویه ای مسدود شود و مخالفان نمی توانند این روند را به صورت گروگان ابدی نگاه دارند.

هند که در حال حاضر یکی از اعضای غیردائم ۱۵ کشور شورای امنیت سازمان ملل است، دوره دو ساله خود را در دسامبر سال جاری و با ریاست شورا به پایان خواهد رساند.

جایشنکار با تاکید بر اینکه هند معتقد است که چندقطبی، تعادل مجدد، جهانی سازی منصفانه و چندجانبه گرایی اصلاح شده را نمی توان معطل نگه داشت، گفت که درخواست برای اصلاح چندجانبه گرایی - با اصلاحات شورای امنیت در هسته آن - از حمایت قابل توجهی در میان اعضای سازمان ملل برخوردار است.

او گفت: این کار را به دلیل شناخت گسترده ای انجام می دهد که می داند ساز و کار فعلی نابه جا و ناکارآمد است. همچنین از سوی دیگر کشورها این روش عمیقاً ناعادلانه تلقی می شود و از صدای کل قاره ها و مناطق در یک مجمع که آینده آنها را بررسی می کند، محروم می شود.

وی ادامه داد: هند در خط مقدم تلاش‌ها برای اصلاح شورای امنیت بوده است و می‌گوید که به درستی سزاوار جایگاهی به عنوان عضو دائمی این شورا است که در شکل کنونی آن واقعیت‌های ژئوپلیتیک قرن بیست و یکم را نشان نمی‌دهد.

هند که امسال رئیس کمیته مبارزه با تروریسم است، میزبان نشست ویژه کمیته در بمبئی و دهلی نو در ۲۸ تا ۲۹ اکتبر (۶ و ۷ آبان) خواهد بود. این نشست با هدف برجسته کردن افزایش استفاده از فناوری های جدید توسط تروریست ها و بررسی مسیرهای اقدام برای مقابله موثر با این تهدید برگزار می شود.

جیشانکار با دعوت از همه کشورهای عضو برای شرکت در این نشست گفت که جهان باید یک ساز و کار جهانی ایجاد کند که به ابزارهای فناوری جدید که علیه جوامع باز، متنوع و کثرت گرا به کار گرفته شده است، پاسخ دهد.

او گفت: هند همواره از رویکردی مشارکتی، فراگیر و مشورتی در روابط بین‌الملل حمایت کرده است. ما معتقدیم و طرفدار آن هستیم که این دوران جنگ و درگیری نیست، برعکس، زمان توسعه و همکاری است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar