مهر/ با طولانی‌شدن جنگ در اوکراین، مقامات ارشد اروپا با انتقاد از رویکرد واشنگتن در این بحران می‌گویند آمریکا تنها کشوری است که از ادامه جنگ سود می‌برد.
به گزارش خبرگزاری مهر، نشریه پولیتیکو به نقل از مقامات ارشد اروپا گزارش داده که آمریکا با فروش گاز و سلاح با قیمت‌های گزاف از بحران اوکراین سود می‌برد.

یک مقام ارشد اروپا که پولیتیکو به نام او اشاره نکرده، گفته است: حقیقت این است که اگر شما منطقی به موضوع نگاه کنید، کشوری که بیشترین سود را از بحران اوکراین می‌برد، آمریکاست، زیرا گاز بیشتری را با قیمت‌های بالاتر می‌فروشد، زیرا تسلیحات نظامی بیشتری می‌فروشد.

به گفته این مقام ارشد اروپایی «آمریکا به کشورهای اروپایی فشار می‌آورد که وابستگی خود به گاز روسیه را کاهش دهند، اما هم‌زمان گاز خود را با چهار برابر قیمت داخلی به اروپایی‌ها می‌فروشد. وی در ادامه افزود: صنعت اروپا به علت افزایش فعالیت‌های تجاری آمریکا پس از بحران اوکراین، در وضعیت بدی قرار گرفته است.

وی همچنین گفته به علت این شرایط هم‌اکنون «افکار عمومی و مردم اروپا به مخالفت علیه دولت‌های اروپایی و متحدشان، آمریکا، برخاسته‌اند».

به نوشته پولیتیکو، در همین ارتباط، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در اعتراض به همین شرایط گفته که قیمت‌هایی که آمریکا بر گاز فروشی به اروپا اعمال می‌کند، «غیردوستانه» است. جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا هم تأیید کرده که نگرانی اروپایی‌ها نسبت به تأثیر سیاست‌های آمریکا بر شرکت‌های اروپایی روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

جوزف بورل در گفت‌وگو با پولیتیکو گفته است: «آمریکایی‌ها-دوستان ما- تصمیماتی اتخاذ می‌کنند که تأثیر اقتصادی بر ما دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar