ایسنا/ رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا با اشاره به کشورش، روسیه و چین اعلام کرد که در حال حاضر سه ابرقدرت در جهان وجود دارد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در مراسم اهدای دیپلم‌های فارق التحصیلان دانشگاه ملی دفاع اعلام کرد که در جهان چند قطبی در حالِ شکل گیری، آمریکا، روسیه و چین سه ابرقدرت هستند.

وی اظهار کرد: "در دوران جنگ سرد دو ابرقدرت بزرگ وجود داشت. بعد از سقوط دیوار برلین دوره‌ای بود که آمریکا تنها ابرقدرت باقی ماند. 

ژنرال میلی افزود: امروز به تدریج این فهم ایجاد می‌شود که ما در فضای چند قطبی با حداقل سه ابرقدرت قرار داریم: "آمریکا، روسیه و چین".

علاوه بر آن به گفته این مقام نظامی، بسیاری از کشورهای دیگر نیز شروع به بازی کردن نقش رهبری در منطقه کرده‌اند و آشکارا در خصوص جاه طلبی خود برای رهبری جهانی صحبت به میان می‌آورند.

وی همچنین معتقد است که جمهوری خلق چین به سمت "رویارویی چه با آمریکا و چه همسایگان خود" قدم بر می‌دارد. پکن مصمم است در دهه پیش رو تبدیل به هژمونی در منطقه آسیا گردیده و همچنین توان نظامی خود را افزایش دهد که این توان تا میانه قرن جاری فراتر از توان نظامی آمریکا می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar