اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
تاریخ تکرار می‌شود؛ این تمام حرف حسن روحانی در سخنرانی روز چهارشنبه بود. او با مرور هر واقعه امروز، نقبی هم به تاریخ زد و از ما به ازای امروزی‌اش گفت. از سال‌های دهه ۶۰ و وحشت ترور، انفجار هفتم تیر و هشتم شهریور که امروز و در سال‌های ۹۷، ۹۸ و ۹۹ به تحریم‌هایی رسیده که کم از تروریسم اقتصادی ندارد و به‌زعم رییس‌جمهوری اگر یک روز هدف از کشتن مسوولان زمین خوردن نظام بوده، امروز همان عاملان با به راه انداختن جنگ اقتصادی وارد عمل شده‌اند، یا کودتای ۲۸ مرداد و دخالت‌های توامان امریکا و انگلیس که این روزها به تهدید تابستان داغ و براندازی جمهوری اسلامی تا پیش از ۲۲ بهمن تغییر ماهیت داده است. شاید از همین‌رو رییس‌جمهوری در خلال سخنرانی‌اش در جلسه هفتگی با کابینه تلویحا منتقدان و مخالفان دولت را خطاب قرار می‌دهد و می‌پرسد «چرا حماقت دشمن را نمی‌بینیم؟» و تاکید می‌کند که اگر «دولت بشکند، نظام شکسته است» او همزمان با شرحی از وضعیت برجام و شکست امریکا در شورای امنیت و البته طرح اقتصادی در شرایطی که امکان فروش نفت به حداقل ممکن رسیده، تلاش دارد به منتقدان بگوید که اگرچه امریکا با خروج از برجام شکست خورده اما شرایط اقتصاد تحت تحریم اتخاذ تصمیم‌گیری‌هایی را ایجاب می‌کند که اگر آنها منتقدان تصمیمات دولت هستند، ‌باید به جای انتقاد صرف پیشنهاد و راه‌حل ارایه کنند.

شکست تاریخی امریکا
اما فارغ از تابستان داغ و توهم پهن کردن فرش قرمز برای امریکایی‌ها در ۲۲ بهمن، رییس‌جمهوری به ۲۴ مرداد نیز اشاره و آن را با ۲۸ مرداد ۳۲ مقایسه کرد. روحانی گفت شاید در ۲۸ مرداد سال ۳۲ موفقیت ظاهری هم به دست آمد اما امروز در ۲۴ مرداد حتی آن موفقیت ظاهری هم حاصل نشده‌ اگرچه «کاسه گدایی» در کشورهای مختلف به دست گرفتند، تلفن زدند و حتی روز رای‌گیری مدام در حال فشار آوردن به کشورهای دیگر بودند. مراد روحانی در واقع همان قطعنامه امریکا برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران است که اعضای شورای امنیت به آن رای ندادند و در نهایت ۱۴ کشور از ۱۵ کشور حاضر علیه این قطعنامه سخن گفتند. آن‌طور که روحانی شرح داد، امریکا می‌خواست از سازوکاری در قطعنامه ۲۲۳۱ که محصول برجام است، استفاده کند آن هم در حالی که از برجام خارج شده و در جای‌جای این قطعنامه صراحتا بر این دو عبارت «طرف‌های برجام یا یکی از طرف‌های برجام» تاکید شده و به این معناست اگر کشوری در این قرارداد بین‌المللی حضور دارد می‌تواند از سازوکارهای آن استفاده کند.

نه تحریم دائمی است نه ساکنان کاخ سفید
درست همان روزی که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس و رقیب انتخاباتی سال ۹۶ از تریبون مجلس متذکر شده که هر زمان به خارج اعتماد کردیم، ضربه خوردیم و تلویحا از سیاست تعاملی دولت انتقاد کرده است؛ حسن روحانی نیز از تریبون چهارشنبه‌های هیات دولت استفاده کرده و با شرحی از هزینه دادن امریکا برای خروج از برجام گفته است: «حالا یک فرد عجیب و غریبی می‌بینیم. یا چند نفر می‌بینیم می‌گویند اگر برجام پایه‌هایش محکم‌تر بود، آن‌جوری و این‌جوری می‌شد.» او همچنین تذکر داده که «والا بالله اگر دولت قوی باشد، یعنی نظام قوی است. اگر دولت بشکند یعنی نظام شکسته است. همه ما می‌دانیم آن بار سنگین اصلی اجرایی بر دوش دولت است. تقویت نظام به نفع همه ماست.» او البته در ادامه خاطرنشان کرده که اگر کسی فکر می‌کند حکومت جبار کاخ سفید و این تحریم ظالمانه دائمی است، اشتباه می‌کند چرا که «هم جباران کاخ سفید برای همیشه نمی‌مانند و هم تحریم برای همیشه نمی‌ماند.» اگرچه دولت همواره تاکید کرده که ساکنان کاخ سفید برای جمهوری اسلامی فرقی ندارند و دولت استراتژی خود را دنبال می‌کند اما روحانی دیروز اذعان کرد که «تحریم می‌شکند و از بین می‌رود. حالا یک سال، دو سال و سه سال مقاومت کردیم و مقاومت هم می‌کنیم. به آنها هم فهماندیم که اشتباه کردند و آنها هم کامل فهمیده‌اند. کاخ سفید کامل فهمیده که اشتباه کرده است. منتها در آن درمانده‌اند. یک راهی رفتند که پیدا کردن راه خروج از آن کار بسیار سخت و مشکلی است.» اظهاراتی که نشان می‌دهد شاید امیدی برای تغییر ساکن کاخ سفید و مناسبات برجامی وجود داشته ‌باشد.

اگر دو قوه دیگر موافقت کنند ...
«اقتصاد» متاثر از تحریم و کرونا محور دیگر سخنرانی روحانی بود. اقتصادی که تحت تاثیر این دو مولفه دلارهای نفتی را کاهش داده و همان‌طور که روحانی هم گفته از سالانه ۱۰۰ تا ۱۰۲ میلیارد دلار پول نفت امروز تنها ۱۰ درصد از بودجه به نفت تکیه دارد. اما این عدم اتکا به نفت در اقتصاد ایران و کاهش دلارهای نفتی مصایب و مشکلاتی را ایجاد کرده که کسری بودجه بخشی از آن است. این کسری بودجه همان‌طور که رییس‌جمهوری نیز تاکید کرده تنها با تکیه بر مالیات قابل جبران نیست ضمن اینکه استقراض از بانک مرکزی نیز در دستور کار دولت قرار ندارد. از همین‌رو انتشار اوراق و فروش سهام و فروش نفت راهکارهای جایگزین است که دولت هر ۳ را در دستور کار قرار داده است. حسن روحانی دیروز به بحث طرح اقتصادی دولت که در نشست سران قوا نیز بررسی شده، اشاره کرد و از آن و البته فروش نفت به مردم به عنوان «بهترین راه تامین مالی» نام برد. اگرچه اخیرا خبری مبنی بر نامه مخالفت قالیباف و رییسی به رهبری در مخالفت با این طرح دولت منتشرشد که البته از سوی دستگاه قضا تکذیب شد اما روحانی تلویحا به مخالفت‌های قالیباف و رییسی اشاره کرد و گفت: «برای اجرایی شدن این کار نیازمند هستیم که دو قوه دیگر هم‌ گر چه در جلسات بحث کردیم ولی به‌طور کامل آنها هم موافق باشند. اگر دو قوه دیگر به‌طور کامل موافقت کردند، مقصودم روسای دو قوه است، اگر روسای دو قوه دیگر موافقت کردند طرح اجرایی‌اش را می‌آوریم و اجرا و عمل می‌کنیم. اگر نکردند، می‌رویم دنبال طرح‌های دیگر و مسیر را ان‌شاء‌الله ادامه می‌دهیم.»  

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar