فارس/متن پيش رو در فارس منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

روزنامه صهيونيستي «يديعوت آحارانوت»‌، چهارشنبه با انتشار گزارشي بلند خبر داد که «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در جريان تفاهمات صورت گرفته در چارچوب توافق عادي‌سازي روابط با ابوظبي مخالفتي با فروش جنگنده‌هاي اف-۳۵ به ابوظبي نداشته است.

پايگاه خبري «العربي الجديد» با نقل اين گزارش از يديعوت آحارانوت گزارش داد که برخي روزنامه‌هاي صهيونيستي به نقل از برخي «مقامات بلندپايه اماراتي» نوشتند که مسئله فروش جنگنده به امارات پيش از علني کردن توافق ابوظبي با تل‌آويو مطرح شده بود هر چند اين موضوع به عنوان يک بند رسمي در توافق کنوني گنجانده نشده است.

در مقابل، يديعوت آحارانوت در اين خصوص گزارش داد که برخي طرف‌ها در نهاد امنيتي اين رژيم به شدت با مجهز کردن امارات به جنگنده‌هاي اف-۳۵ مخالفت کردند زيرا اين مسئله با اصل «برتري هوايي اين رژيم بر کشورهاي عربي» در تضاد است. اين اصل با حروف «EQM» در قانوني که کنگره آمريکا در سال ۲۰۰۸ آن را به تصويب رساند، اشاره شده است.

روزنامه صهيونيستي «معاريو» نيز در اين خصوص گزارش داد که نهاد امنيتي اين رژيم بشدت با معامله تسليحاتي آمريکا درباره فروش جنگنده‌هاي اف-۳۵به امارات عربي متحده و ديگر کشورهاي منطقه مخالف است.

طبق گفته معاريو، موضع نهاد امنيتي در قبال فروش جنگنده‌ها نه‌تنها تغييري نکرده است بلکه اين نهاد تأکيد دارد که تل‌آويو براي جلوگيري از خرد شدن و آسيب ديدن «برتري نظامي و برتري حوزه فناوري ارتش» بايد قاطعانه با آمريکا مقابله کند؛ ارتشي که طي سال‌هاي گذشته در پي مسابقه فزاينده تسليحاتي افت داشته است با تأکيد بر اينکه اين برتري بايد حتي در برابر کشورهايي که براي تل‌‌آويو دشمن محسوب نمي‌شوند، حفظ شود.

معاريو در ادامه گفت که با وجود گزارش‌هاي منتشر شده در روز سه‌شنبه (ديروز) درباره معامله احتمالي آمريکا و امارات، نهاد امنيتي هنوز اطلاعي ندارد که آيا آمريکا در مقابل سازش پيشنهادي به امارات داده است يا خير.

در اين گزارش همچنين اشاره شده است که نهاد امنيتي پس از دريافت اين گزارش‌ها جا خورده است و درست به همين دليل، موضع تکذيب صحت اين گزارش‌ها را تصديق مي‌کند.

با اين حال، مقاماتي از نهاد امنيتي در گفت‌و‌گو با معاريو نگراني شديد خود را از اينکه تا به اين لحظه، نه وزارت امنيت و نه ارتش در جريان جزئيات اين موضوع قرار نگرفته‌اند، ابراز داشتند.

نهاد امنيتي هراس آن دارد که آمريکا در زمينه فروش تسليحات پيشرفته از خود انعطاف نشان دهد تا جايي که کار از فروش جنگنده‌هاي اف-۳۵ فراتر رود و معامله فروش پهپادهاي هجومي و برخي تجهيزات نظامي خاص در بر بگيرد.

«عاموس جلعاد» رئيس سابق بخشي سياسي و امنيتي وزارت امنيت رژيم صهيونيستي که امروز نشست بازدارندگي ملي «هرتسيليا» در تل‌آويو را رياست مي‌کند، گفت مجهز کردن امارات به جنگنده‌هاي بر سر راه «برتري هوايي اسرائيل» مانع ايجاد مي‌کند. او گفت که اينکه امارات اکنون به کشوري دوست براي تل‌آويو تبديل شده است، اين لزوما به اين معنا نيست که در همين حالت باقي بماند و همچون ايران به دشمن تل‌آويو نشود.

اين نگراني‌ها پس از آن به وجود آمد که روز گذشته، روزنامه يديعوت آحارانوت در خبري اختصاصي گزارش داد خبر داد «امارات عربي متحده و اسرائيل راه را براي فروش جنگنده اف-۳۵ به اين کشور [حاشيه]خليج [فارس] هموار مي‌کنند».

در اين گزارش آمده بود: «[توافق] عادي سازي روابط بين اسرائيل و امارات عربي متحده شامل يک بند محرمانه است که راه را براي فروش جنگنده‌هاي استراتژيک اف-۳۵ و فناوري پيشرفته پهپاد آمريکا به اين کشور [حاشيه] خليج [فارس] هموار مي‌کند».

ساعاتي پس از انتشار اين خبر، نخست‌وزير، وزيرخارجه، وزير جنگ و وزير دستگاه جاسوسي رژيم صهيونيستي اين خبر را تکذيب کردند؛ اما طبق گزارش‌هاي منتشر شده، نهاد امنيتي همچنان نگران اين مسئله است که  تل‌آويو با فروش اف-۳۵ به ابوظبي موافقت کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar