اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اگر جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در رقابت‌های انتخاباتی ایالات‌متحده به عنوان چهل و ششمین رییس‌جمهور امریکا انتخاب شود، بعدها از سخنرانی پنجشنبه شب او در شب اعلام رسمی نامزدی‌اش با عنوان لحظه «تعیین سرنوشت یک مرد و همگرایی یک ملت» یاد می‌کنند. نامزد دموکرات‌ها توانست با مهم‌ترین سخنرانی زندگی‌اش و وعده مقابله با ترس، تاریکی و طاعون دولت ترامپ به کمک نور، عشق و امید، محبوبیت خود را به عنوان نامزد پیشرو ارتقا بخشد.
به گزارش «سی‌ان‌ان»، ترامپ و کارزار انتخاباتی‌اش ماه‌هاست تلاش می‌کنند بایدن 77 ساله را به عنوان پیرمردی حواس‌پرت معرفی کنند که دست‌هایش می‌لرزد و تندروهای چپ‌گرا در حزب دموکرات او را کنترل می‌کنند. اما عملکرد بی‌نقص او این حملات را به یک اشتباه محاسباتی تبدیل کرده که صرفا انتظارات را از بایدن پایین آورده است.
در ماه نوامبر مشخص می‌شود جامعه عمیقا دوقطبی امریکا به چشم‌اندازی که دموکرات‌ها در سخنرانی پنجشنبه شب طرح کردند، رای می‌دهند یا خیر؛ چشم‌اندازی که بر پایه تنوع، عدم تبعیض و همذات‌پنداری و با وعده مقابله با چالش‌های دشواری چون تبعیض نژادی و تغییرات آب و هوایی بنا شده است.
در انتخابات ریاست‌جمهوری، معمولا کسانی موفق می‌شوند که خود را راه‌حل مشکلات رییس‌جمهور قبلی معرفی می‌کنند. پنجشنبه‌ شب نیز دوستان و متحدین بایدن او را نقطه مقابل ترامپیسم خواندند. مردی که شخصیت دارد و سعی می‌کند سرگذشت کسانی را که با او دیدار می‌کنند درک کند، درست برخلاف ترامپ که خود را برتر از همه می‌داند و وجودش سرشار از کینه‌توزی است. بایدن که در صورت پیروزی در انتخابات ماه نوامبر به عنوان مسن‌ترین رییس‌جمهور تاریخ امریکا در دور اول شناخته می‌شود، توانسته سابقه سیاسی 50 ساله خود را به یک نقطه قوت تبدیل کرده و آن را مرهمی برای دردهای یک ملت بیمار، اندوهگین و پر از تفرقه معرفی کند.
او در سخنرانی خود گفت: رییس‌جمهور کنونی امریکا مدت‌هاست این کشور را به تاریکی محض فرو برده و جامعه را پر از خشم و ترس و تفرقه کرده است. من به شما قول می‌دهم اگر به من اعتماد کنید، از بهترین‌های این کشور استفاده می‌کنم نه از بدترین‌های آن. قول می‌دهم در طرف نور بایستم، نه در طرف تاریکی. وقت آن است که ملت امریکا دوباره کنار هم جمع شوند.
بر خلاف ترامپ که نشان داده علاقه‌ای به شنیدن حرف‌های دیگران ندارد و حقیقت‌های علمی را نیز اگر متناسب با اهداف سیاسی‌اش نباشد نمی‌پذیرد، بایدن خود را به عنوان رهبری معرفی می‌کند که همه‌چیز را می‌خواند. در شرایطی که ترامپ گزارش‌های اطلاعاتی علیه روسیه مبنی بر تعیین جایزه برای کشتن سربازان امریکایی را رد کرده است، بایدن قول داد هر گونه تهدید علیه نظامیان امریکایی را جدی بگیرد و کورکورانه آن را رد نکند.  ترامپ کسانی را که بذر نفرت و تفرقه در جامعه می‌کارند - از‌جمله نژادپرستانی که در شارلوتسویل با مشعل راهپیمایی کردند- تشویق می‌کند. اما بایدن گفت دیدن همین چیزها بود که او را واداشت برای انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شود و قول داد در برابر چنین اقداماتی بایستد. درست است که بایدن تصویر سیاهی را از وضعیت جامعه امریکا درگیر با بحران کرونا و رکود اقتصادی و نژادپرستی به نمایش گذاشته و کشور را به یک ویرانه تشبیه کرده است، اما در عین حال مسیری را نیز برای بازگشت به شرایط عادی ترسیم می‌کند.
او در سخنرانی خود گفت: اشتباه نکنید. اگر متحد شویم می‌توانیم به این عصر سیاهی در امریکا پایان دهیم. ما امید را بر ترس، واقعیت را بر خیال و عدالت را بر رانت‌خواری پیروز می‌کنیم. تاریخ بار دیگر وظیفه مهمی را بر گردن ما گذاشته است. آیا می‌توانیم به نسلی تبدیل شویم که بالاخره لکه ننگ نژادپرستی را از دامن کشورمان پاک می‌کند؟ این ماموریت ماست. شاید تاریخ بعدها بنویسد که با به هم پیوستن عشق و امید و نور در جنگ برای بازپس‌گیری روح ملت، پایان عصر تاریکی امریکا از امشب آغاز شد. این جنگی است که می‌توانیم باهم در آن برنده شویم. بایدن و معاون اولش کامالا هریس به همراه همسران‌شان در پایان سخنرانی بایدن با ماسک روی صحنه آمدند و نشان دادند چقدر مقابله با شیوع کرونا اهمیت دارد. سپس برای جشن گرفتن با طرفداران به سمت پارکینگ رفتند، جایی که حامیان‌شان در خودروهای خود نشسته بودند و حال و هوای سینما- ماشین‌های دهه 1950 میلادی را تداعی می‌کردند. مردم چراغ‌های‌شان را روشن و خاموش می‌کردند، پرچم امریکا را تکان می‌دادند و بوق‌های‌شان را برای بایدن و هریس به صدا درمی‌آوردند تا خوشحالی خود را به این شکل نشان دهند. همگی فاصله اجتماعی را رعایت کرده بودند، اما برای اولین‌بار در پنج ماهه اخیر، شور و اشتیاق دموکرات‌ها به نمایش عمومی درآمده بود و شاهد صحنه‌هایی بودیم که در عصر کرونا کمتر مشاهده می‌شود. بایدن را به عنوان سخنوری می‌شناسند که از جملات طولانی استفاده می‌کند. اما سخنرانی پنجشنبه او بریده بریده بود و مملو از جملات کوتاهی که قصد داشت با استفاده از آن نشان دهد چرا باید به ریاست‌جمهوری ترامپ پایان داد. بایدن طوری سخن گفت که انگار در کاخ سفید است و در مقام رییس‌جمهور امریکا با هوادارانش حرف می‌زند. او به زبان بدن و شخصیتی که هر رییس‌جمهوری باید آن را داشته باشد، پایبند بود، درست بر‌خلاف ترامپ که از زمان ورود به کاخ سفید، به هیچ‌یک از این اصول توجهی نداشته است. دعوت بایدن از مردم امریکا برای اتحاد و تعهد دوباره به اصول جمهوری درست بر‌خلاف چیزی است که انتظار می‌رود ترامپ هفته آینده در سخنرانی خود به نمایش بگذارد. ترامپ چند ماه مانده به رای‌گیری مردم را از ریاست‌جمهوری بایدن می‌ترساند و هشدار می‌دهد که در انتخابات ماه نوامبر تقلب می‌شود.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar