کیهان/متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان «دلار تا کجا کوتاه می‌آید؟» نوشت: «انتخابات آمریکا یکی از وقایع مؤثر در روند اقتصادی جهان است، ازاین‌رو که تغییر ریاست جمهوری این کشور و رفتن ترامپ و آمدن بایدن به کاخ سفید می‌تواند به معنای تغییر سیاست‌های آمریکا در برابر سایر اقتصادهای جهان ازجمله ایران باشد. هرچند که به گفته کارشناسان اقتصادی و سیاسی رفتار دولت آمریکا در مقابل ایران همیشه خصمانه بوده و همین‌طور هم خواهد ماند و صرفاً نوع اجرای سیاست‌هایشان تغییر می‌کند، اما تا همین امروز هم روند کنونی تحولات انتخابات آمریکا در بازارهای مالی و پولی ایران ازجمله ارز و به‌تبع آن سکه و طلا، خودرو، مسکن و...تأثیراتی را داشته است.»
این روزنامه زنجیره‌ای در ادامه نوشت: «کاهش چند هزارتومانی نرخ دلار خوشحال‌کننده است هرچند که با نرخ واقعی خود فاصله بسیاری دارد،‌ اما همین چند هزار تومان کاهش تأثیر خودش را در سایر بازارها گذاشته است و کارشناسان امیدوارند با بهبود وضعیت تعاملات سیاسی ایران با جهان و تغییر رویکرد آمریکا در کاهش فشار تحریم‌ها دلار بیش از این‌ها شاهد کاهش نرخ باشد.»
مدعیان اصلاحات در سال‌های گذشته تأکید داشتند که اگر ایران درباره صنعت هسته‌ای مذاکره کرده و با آمریکا به توافق برسد، فتح الفتوحی عظیم در حوزه اقتصادی رخ خواهد داد.
این جریان همه امور کشور و حتی آب خوردن مردم را به مذاکره و توافق با آمریکا گره زد. اما درنهایت قیمت دلار که پیش از امضای برجام حدود 3 هزارتومان بود، در پسابرجام تا حدود 32 هزارتومان افزایش یافت.
قیمت خودرو، سکه، مسکن، مرغ، تخم‌مرغ، گوشت و...نیز به طرز سرسام‌آوری افزایش یافت.
حالا همان طیفی که خسارت محض برجام را به کشور تحمیل کرد و وضع فعلی را به وجود آورد، همچنان با گره زدن معیشت مردم به سیاست خارجی در پی استمرار شرطی‌‌سازی اقتصاد کشور است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar