اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

شهاب شهسواری/ دولت ایالات متحده امریکا، قصد دارد در هفته‌های پایانی زمامداری‌اش از تمامی امکانات برای آسیب رساندن و آزار دادن بیشتر مردم ایران استفاده کند. رژیم دونالد ترامپ که بعد از خروج غیرقانونی‌اش از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به گفته مقام‌های این رژیم «سخت‌ترین شبکه تحریم‌های در تاریخ» را علیه مردم ایران ایجاد کرده است، قصد دارد در ۶۰ روز باقیمانده از حکومتش «سیلی از تحریم‌های جدید» را علیه مردم ایران اعمال کند. واشنگتن که تاکنون از خرید و فروش مصالح ساختمانی گرفته تا نقل و انتقال پول جهت خرید دارو را برای ایرانیان ممنوع کرده ‌بود، حالا قصد دارد تا با اعمال تحریم‌های تکراری با بهانه‌های غیرهسته‌ای، راه دولت بعدی را برای رفع این تحریم‌های از طریق بازگشت به توافق هسته‌ای مسدود کند.

اکسیوس: هر هفته یک بسته تحریمی تا ۲۰ ژانویه
باراک روید، خبرنگار اسراییلی یکشنبه شب به نقل از دو منبع بدون رژیم اشغالگر سرزمین فلسطین نوشت که دولت ترامپ قصد دارد در ۸ هفته باقیمانده از قدرتش «سیلی از تحریم‌ها» علیه ایران اعمال کند. بر اساس این گزارش تحریم‌های پیش‌رو به صورت پیوسته تا روز ۲۰ ژانویه که مراسم تحلیف رییس‌جمهور جدید برگزار می‌شود به سرعت اعمال خواهند شد. این خبرنگار در گزارش خود برای پایگاه خبری اکسیوس تاکید کرده که قرار است هیچ یک از این تحریم‌ها در حوزه تحریم‌های هسته‌ای نباشند و با برچسب‌هایی مانند حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه موشکی ایران اعمال شوند. به گفته خبرنگاران امریکایی، الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور ضد ایران این موضوع را چند روز قبل در یک جلسه توجیهی پشت درهای بسته برای خبرنگاران توضیح داده‌ و گفته‌ بود که قرار است از زمان انتخابات تا روز ۲۰ ژانویه هر هفته بسته‌ای از تحریم‌های جدید علیه  ایران  اعلام  شود. 
الیوت آبرامز، از روز یکشنبه برای مذاکره با مقام‌های اسراییلی به سرزمین‌های اشغالی فلسطین سفر کرده است تا در این سفر با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، مه‌یر بن شبت، مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر، بنی گانتز، وزیر جنگ و گابی اشکنازی، وزیر دفاع رژیم دیدار و رایزنی کند. گفته می‌شود که آبرامز بعد از سرزمین‌های اشغالی به امارات متحده عربی و عربستان سعودی خواهد رفت تا برنامه‌های ضدایرانی دولت متبوعش را با این رژیم‌های جنوب خلیج فارس هماهنگ کند. همچنین به نوشته رسانه‌های امریکایی قرار است که مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ نیز پنجشنبه هفته دیگر در سفری رسمی به سرزمین‌های اشغالی برود. دستور کار اصلی سفر پمپئو هم تلاش‌های لحظه آخری دولت ترامپ برای آزار و آسیب رساندن به مردم ایران است.

بازی  روانی برای تاثیر بر بازار  ارز
اسفندیار باتمانقلیج، تحلیلگر اقتصادی این تهدید را چندان واقعی نمی‌داند. این تحلیلگر اقتصادی می‌نویسد: «بسامد این تحریم‌ها و این واقعیت که قبل از اجرا به این شکل اعلام می‌شوند، نشان می‌دهد که تنها هدف آنها تلاش برای ایجاد بحران در بازارهای ارز ایران است که تاکنون نسبت به انتخاب بایدن واکنش مثبت نشان داده است.» به اعتقاد این کارشناس هدف اصلی از گزارش‌های این‌چنینی «هیزم ریختن به آتش تورم است، نه هیچ چیز دیگر.» آریان طباطبایی، کارشناس مسائل سیاسی معتقد است: «این اقدام با هدف بستن دست و پای دولت بعدی برای پیش بردن سیاستش در قبال ایران انجام می‌شود.»

هدایای لاینقطع ترامپ  برای  نتانیاهو
رسانه‌های  اسراییلی، با اشاره به رویکرد متفاوت دولت آینده امریکا نسبت به توافق هسته‌ای با ایران، معتقدند که دولت ترامپ در روزهای باقیمانده از حاکمیتش باید تا جایی که می‌تواند راه‌های کاهش فشار بر ایران و بازگشت دولت بعدی به برجام را مسدود کند. این رسانه‌ها با اشاره به اقدام دولت باراک اوباما در رای ممتنع به قطعنامه محکومیت ساخت و ساز شهرک‌های غیرقانونی در کرانه باختری و عدم وتوی این قطعنامه، در روزهایی که دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور منتخب برگزیده شده ‌ و اوباما در حال تحویل قدرت بود، تاکید می‌کنند اگر دولت اوباما حق داشت که با وجود آگاهی از مخالفت رییس‌جمهور منتخب با چنین سیاستی، دست به محکومیت اسراییل بزند، حالا هم دولت ترامپ حق دارد، با وجود آگاهی از سیاست‌های متفاوت دولتی بعدی، هر آنچه می‌تواند برای فشار به ایران انجام دهد. 
رافائل آهرن، خبرنگار روزنامه تایمز آو اسراییل در گزارشی در مورد مطالبات باقیمانده تل‌آویو از دولت ترامپ در روزهای آخر تاکید می‌کند: «برای اسراییل، دولت ترامپ یک هدیه لاینقطع بود، از خروج از برجام گرفته تا شناسایی [قدس اشغالی] به عنوان پایتخت [رژیم اشغالگر]، انتقال سفارت امریکا به  [قدس اشغالی]، کاهش شدید کمک‌های بشردوستانه به فلسطینیان، به رسمیت شناختن حاکمیت در جولان [اشغالی]، به رسمیت شناختن حاکمیت بر شهرک‌های [غیرقانونی] در کرانه باختری و موافقت اصولی با ضمیمه کردن آنها اقداماتی بود که ترامپ برای اسراییلی‌ها انجام داد.» این خبرنگار ادامه می‌دهد: «حالا که زمان رفتن ترامپ فرا رسیده است، دولت نتانیاهو دیگر چه انتظاری می‌تواند از ترامپ داشته‌ باشد؟» او در پاسخ به این سوال می‌گوید: «در واقع انتظارات باقیمانده اسراییلی‌ها کم نیست و فهرست بلندبالایی از مطالبات وجود دارد که انتظار دارند دولت ترامپ در آخرین دقایق عمرش برآورده کند. از جمله این خواسته‌ها حمایت از ضمیمه‌سازی کرانه باختری، افزایش قابل توجه در کمک‌های دفاعی به ویژه صدور مجوز فروش سلاح‌های پیشرفته، تحریم‌های سخت بیشتر علیه ایران و تشدید فشار بر کشورهای عربی برای عادی‌سازی روابط با اسراییل است.» در همین راستا یک مقام ارشد دولت ترامپ روز دوشنبه به رادیو عبری زبان کان گفته است: «ما برای مدت چهار سال انتخاب شدیم، کار خودمان را شروع کردیم و قصد داریم که تا آخرین دقیقه به کار ادامه دهیم. خیلی کارهای دیگر در مورد اسراییل و برای اسراییل باقی مانده است و ما به کار روی آنها ادامه می‌دهیم.» یوزی دایان، ژنرال بازنشسته ارتش اسراییل و نماینده کنست معتقد است که اولویت اصلی نتانیاهو باید تلاش برای «دائمی» کردن تصمیم ترامپ برای خروج از برجام باشد. این مقام اسراییلی به تایمز آو اسراییل می‌گوید: «باید تا جایی که می‌توانیم میخ عدم بازگشت دولت امریکا به توافق  پیشین با  ایران را محکم‌تر  بکوبیم.»

فشار  حداکثری : باخت  یا  برد؟
تحلیلگران امریکایی در مورد نتایج سیاست فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ علیه ایران اختلاف نظر دارند. گروهی از مدافعان این سیاست که حالا سیاستمداران مطلوب‌شان را در حال عزیمت از کرسی قدرت می‌بینند با دفاع از نتایج سیاست فشار حداکثری، این سیاست را «یک فرصت برای دولت بایدن» ارزیابی می‌کنند. مارک دوبوویتز، مدیر اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که تحت تحریم‌های مبارزه با تروریسم ایران قرار دارد، معتقد است که تحریم‌های غیرهسته‌ای دولت ترامپ علیه ایران این فرصت را برای دولت بایدن ایجاد کرده است که بعد از اجرای سیاستش برای بازگشت به برجام و برداشتن تحریم‌های هسته‌ای، تحریم‌های غیرهسته‌ای را همچنان پابرجا نگه دارد و برداشتن این تحریم‌ها را به اهرم فشاری برای گرفتن امتیازهایی فراتر از برجام از ایرانیان تبدیل کند. اما ایده پیروزی سیاست فشار حداکثر، خارج از دایره طراحان و مدافعان همیشگی آن، حامی چندانی ندارد. دانیل دو پترس، پژوهشگر اندیشکده «اولویت‌های دفاعی (Defense Priorities) » در یادداشتی برای بیزنس اینسایدر تاکید می‌کند که استراتژی فشار حداکثری در رسیدن به هیچ یک از اهداف پیش‌بینی شده‌اش موفق نبوده است. به اعتقاد این کارشناس امنیتی که نه تنها این سیاست هیچ دستاوردی برای امریکا نداشته، بلکه موقعیت چین را در قبال ایران تقویت کرده و مناقشه ایران و امریکا را در آستانه یک جنگ فاجعه‌بار قرار داده است. به اعتقاد دو پترس دولت آینده امریکا باید رویکرد واشنگتن را در قبال ایران تغییر دهد و در نخستین گام تنش‌هایی را که در سه سال گذشته انباشته ‌شده‌اند، حل و فصل کند. به اعتقاد این تحلیلگر، امریکا با توجه به قدرت بسیار بیشتری که دارد می‌تواند در حل مسائل پیش‌قدم شود. او همچنین معتقد است که ایران و امریکا باید تلاش کنند که گفت‌وگویی جدی در مورد منافع مشترک‌شان آغاز کنند، چه گفت‌وگو در مورد مساله‌ای مانند مقابله با شیوع بیماری کرونا باشد، چه گفت‌وگو در مورد روش‌های کاهش احتمال درگیری میان  نیروهای مسلح  دو طرف  در منطقه.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar