اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
علی لاریجانی این روزها استخوانی است در گلوی اصولگرایان؛ نه می‌توانند رابطه جریانی و جناحی‌اش با راست سیاسی را منکر شوند و از دایره «خودی‌ها» کنارش بگذارند، نه می‌توانند از حضورش در دایره راست‌گرایان استقبال و برایش فرش قرمز پهن کنند. میان دو طیف از آنها بر سر قبول یا رد حمایت از لاریجانی حرف و حدیث بالا گرفته است. طیف نزدیک به شورای وحدت هنوز اگرچه پس از مدتی اعلام حمایت صریح حالا به‌ طور علنی این احتمال را تکذیب می‌کنند اما هنوز گوشه و کنار از لاریجانی می‌گویند اما طیف دیگر اصولگرایان موسوم به شورای ائتلاف به ریاست غلامعلی حدادعادل که پس از ورود لاریجانی به پارلمان از صدر به صحن آمد، ظاهرا رییس کنونی مجلس را به رییس فعلی قوه قضاییه ترجیح می‌دهند و با این استدلال که لاریجانی به جناح رقیب یا دست‌کم دولت نزدیک شده حاضر به حمایت از او نیستند.
البته آمدن یا نیامدن علی لاریجانی آن‌ طور که شنیده می‌شود به حضور یا عدم حضور چند کاندیدای شاخص دیگر بستگی دارد. سیدابراهیم رییسی، محمدجواد ظریف و اسحاق جهانگیری از جمله کسانی هستند که لاریجانی منتظر است تا ببیند تکلیف حضورشان در انتخابات چه خواهد شد. فارغ از این محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری که در هر ۳ دوره هشتم، نهم و دهم مجلس با لاریجانی در پارلمان از نزدیک حشر و نشر داشته اخیرا در گفت‌وگویی که انجام داده، در مورد حضور علی لاریجانی صحبت کرده است. 
باهنر به فردانیوز گفته که شخصا با علی لاریجانی در مورد حضور در انتخابات صحبت و این دیدار و چرایی عدم دعوت از علی لاریجانی از سوی شورای وحدت را این‌گونه روایت کرده است:«اواخر ماه شعبان من با آقای لاریجانی ملاقات داشتم، ایشان به صورت جدی می‌گفت «من نامزد نیستم»؛ شورای وحدت تا جایی که ما اطلاع داریم، سراغ کسانی رفته که اینها خودشان اعلام کردند «ما نامزد هستیم» یا یکی از نزدیکان‌شان گفته ایشان نامزد هست و آن فرد هم موضوع را تکذیب نکرده ولی آقای لاریجانی هر کسی از ایشان سوال می‌کند، می‌گوید «نه، من نیستم»؛ باز می‌گویم در عالم سیاست معنایش این نیست که ایشان متعهد است، قسم خورده است یا به کسی امضا داده که نیاید اما در فضای سیاسی، ایشان الان خودش اعلام کند که جزو کاندیداها نیستم».
باهنر از جمله اصولگرایانی است که به صراحت به اختلافات موجود میان دو شورای موازی «وحدت» و «ائتلاف» اشاره کرده و پذیرش علی لاریجانی به عنوان کاندیدا را به عنوان یکی از موضوعات مورد اختلاف عنوان کرده است. او البته در مورد رفتار محتاطانه شورای وحدت نسبت به لاریجانی نیز توضیح داده و گفته است:«از روز اول که شورای وحدت راه افتاد، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب یک بی‌معرفتی کرد و گفتند که «این شورای وحدتی‌ها دنبال نامزدی آقای پورمحمدی هستند و اگر نشد، آقای لاریجانی نامزد شورای وحدت می‌شود»؛ به همین دلیل شاید شورای وحدت دارد مقداری محتاطانه برخورد می‌کند اما این‌ رویکرد نه له آقای لاریجانی و نه علیه آقای لاریجانی است».
برخی معتقدند، سیاست‌ورزی لاریجانی در دوره ریاست حسن روحانی بر دولت و نقش او در برجام باعث شده که بخش عمده‌ای از اصولگرایان او را در دایره جریانی خود راه ندهند؛ باهنر اما در این مورد گفته است:«زمان برجام ما در مجلس بودیم و مواضع ما با مواضع آقای لاریجانی تفاوتی نداشت. البته شاید در برخی موضوعات دیگر من با آقای لاریجانی اختلاف‌نظرهایی هم داشته باشم. در کل شورای ائتلاف خیلی آبش با آقای لاریجانی در یک جوی نمی‌رود؛ نه، شورای وحدت.»
 ترافیک کاندیداهای نظامی
اما ‌جز دغدغه کاندیداتوری علی لاریجانی اصولگرایان امسال صف بلند بالایی از کاندیداها دارند که با نزدیک شدن به انتخابات بر تعدادشان افزوده هم می‌شود. ‌جز گزینه‌های اصلی که هنوز رسما اعلام حضور نکرده‌اند، گزینه‌های بسیاری نیز می‌آیند تا شاید تنور انتخابات را گرم کنند. از سویی برخی از آنان از آنجا که در سطح ریاست‌جمهوری نیستند احتمالا با اعلام کاندیداتوری یا در پی سهمی از دولت سیزدهم‌اند یا اهدافی که بر کسی روشن نیست.
 دیروز خبر اعلام کاندیداتوری صادق خلیلیان و سردار علیرضا افشار هم منتشر شد. صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی دوران محمود احمدی‌نژاد است و تا پیش از این سمت در دولت دهم در جایگاه سیاسی ویژه‌ای حضور نداشته است. خلیلیان که اقتصاددان و استاد دانشگاه تربیت مدرس نیز هست سال ۹۲ و ۹۶ هم نام‌نویسی کرد اما هر دو بار از سوی شورای نگهبان 
رد صلاحیت شد. سردار علیرضا افشار، رییس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی و فرمانده اسبق بسیج نیز دیروز با برگزاری یک نشست خبری رسما اعلام کاندیداتوری کرد. او که از جمله حلقه‌های اولیه تشکیل سپاه پاسداران بوده در دولت محمود احمدی‌نژاد به یکی از سیاسی‌ترین وزارتخانه‌ها راه پیدا کرد. افشار سال ۸۷ معاون فرهنگی و تبلیغات ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی بود که جایگزین مجتبی ثمره‌هاشمی، معاون سیاسی وزیر کشور شد. او ریاست ستاد انتخابات مجلس هشتم را برعهده داشت.
 او که البته در دولت نهم یکی از گزینه‌های جدی وزارت دفاع هم بود، سال 93 و مدتی پس از استقرار دولت یازدهم به ستادکل نیروهای مسلح بازگشت و تا سال 97 جانشین فرماندهی قرارگاه جنگ نرم بود. با حضور افشار در انتخابات پیش‌رو می‌توان گفت که احتمالا کاندیداهای با پیشینه نظامی هیچ دوره‌ای به اندازه دوره سیزدهم برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی نکرده‌ بودند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar