صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

«امیرعلی ابوالفتح»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به مذاکرات برجام در وین، عنوان کرد: فاصله بین ما و آن‌ها زیاد است و نمی‌توان زیاد به مذاکرات خوش‏بین بود. شاید آمریکایی‌ها از اینکه ایران مثلا در حال ساخت سلاح اتمی باشد، وحشت کنند و حاضر شوند به برجام برگردند یا مذاکرات هسته‌ای را جدی بگیرند و از طرفی ایران نیز به‌خاطر مسائل اقتصادی بخواهد مذاکرات را ادامه دهد. اما ازآنجاکه جمهوری اسلامی ایران قاطعانه خواسته‌های خودش را مانند رفع کامل تحریم‌ها مطرح کرده است و گفته درباره دیدگاه و خواسته‌های خودش، کوتاه هم نمی‌آید، می‌توان چنین تصور داشت که این مذاکرات به دورهای بعدی نیز به درازا کشیده می‌شود؛ موضوعی که دیروز جمعه هم در وین عنوان شده و طرف‌های مذاکره‌کننده اروپایی برای ارائه مشورت و نظرخواهی مقامات خود به کشورشان بازمی‌گردند و بعد از مدتی کوتاه این مذاکرات ادامه می‌یابد.


این استاد دانشگاه یادآور شد: نباید فراموش کرد، هر چه زمان بگذرد، خواسته‌ها در مذاکرات بیشتر می‌شود، کمااینکه ایران خواستار راستی‌آزمایی، رفع تحریم‌ها و حتی خسارت در برجام شده؛ چراکه طرف غربی به وعده‌هایش عمل نکرده است اما ازآنجاکه تحریم‌های ظالمانه پشت تحریم علیه کشورمان گذاشته می‌شود، می‌توان گفت که زیاد به توافقات متعهد نیستند. به این خاطر است که نمی‌توان زیاد به مذاکرات برجامی خوش‏بین بود.


 وی در پاسخ به اینکه آیا مذاکرات جدید برجامی به فرجامی خواهد رسید یا خیر؟ تاکید کرد: مواضع ایران در این دور از مذاکرات مشخص و روشن بود؛ لغو تحریم‌ها، اما آن طرف غربی شرایط را بپذیرد یا خیر باید صبر کرد و ادامه مذاکرات را دید. هیچ‌کدام از طرفین راضی به شکست برجامی نیستند و نمی‌خواهند این شکست را بپذیرند.
ابوالفتح گفت: اعلام رسمی شکست برجام از هر طرف که صورت گیرد، پیامدهای امنیتی وخیم دارد. حتی اگر هم مذاکرات به نتیجه نرسد، کسی نمی‌گوید که برجام شکست خورده است. بعید است که اروپایی‌ها بگویند برجام تمام شده، به این خاطر است که می‌بینیم دوره‌های بعدی مذاکرات شکل می‌گیرد و آن را همچنان ادامه می‌دهند، چراکه نمی‌خواهند شکست برجام متوجه آن‌ها شود. ازاین‌رو است که دور هفتم، هشتم و چه بسا دور نهم یا دهم آن را هم شاهد باشیم. اگر هم گفتند که مذاکرات روز جمعه نهایی است، باز هم ممکن است چند هفته بعد دوباره به دور جدید مذاکرات برگردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar