آخرین خبر/ متن پیش رو در  المانیتور منتشر شده و بازنشر آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست.

به گزارش المانیتور، دور ششم مذاکرات که برای بازگرداندن آمریکا به توافق و رفع تحریم ها و بازگرداندن ایران به پایبندی کامل طراحی شده بود، اما آنطور که برخی ناظران غربی امیدوار بودند پیش نرفت. المانیتور به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه نوشت: «متن توصیه‌های ایران بر اساس پیش‌نویس‌های شش دور قبلی» مذاکرات بود. این توصیه‌ها مبتنی بر برنامه جامع اقدام مشترک است که در سال 2015 امضا شد و مفاد این توافق را مشخص می‌کند.

در این بین اما طرف غربی به "رویکرد حداقلی" نسبت به تعهدات خود عادت کرده است.
سه کشور اروپایی درگیر در مذاکرات یعنی انگلیس، فرانسه و آلمان که گمان می رود نماینده آمریکا نیز هستند، آمادگی ارائه دو پیش نویس بر اساس برجام و قطعنامه 2231 سازمان ملل را از سوی ایران نداشتند. بنابراین باید برای مشورت به پایتخت های خود بازگردند. با توجه به خروج آمریکا از برجام در سال 2018 در زمان رئیس جمهور وقت یعنی دونالد ترامپ، ایالات متحده رسماً در مذاکرات فعلی حضور ندارد، اگرچه سه کشور اروپایی احتمالاً با ایالات متحده در هماهنگی هستند، زیرا ایران خواهان رفع تحریم های آمریکا است. المانیتور در ادامه به نقل از منابع ایرانی نوشت: کشورهای غربی با این توقع به مذاکرات نزدیک شده‌اند که «کمترین امتیاز را بدهند و حداکثر امتیاز را دریافت کنند». 
المانیتور افزود: دور هفتم مذاکرات تحت مدیریت رئیس جمهور ابراهیم رئیسی، به وضوح فصل جدیدی را در گفتگوها باز کرد. دولت حسن روحانی، رئیس جمهور سابق، مشتاق دستیابی به توافق هسته ای بود و به روابط بهتر با کشورهای غربی اعتقاد داشت. این امیدها با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و متعاقب آن ترور مقامات ایرانی از جمله فرمانده سپاه قدس قاسم سلیمانی با دستور مستقیم ترامپ بر باد رفت. ناتوانی یا عدم تمایل اروپا در کنار گذاشتن تحریم های ثانویه ایالات متحده پس از اعمال مجدد آنها توسط واشینگتن باعث ایجاد مشکلاتی برای ایران شد و اعتماد در روابط آنها را از بین برد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar