logo
  1. برگزیده
تحلیل ها

بحران مواد غذایی در چین

منبع
دنياي اقتصاد
بروزرسانی
بحران مواد غذایی در چین

دنیای اقتصاد/برخی از ساکنان پکن پس از مشاهده گزارش‌هایی مبنی بر کمبود مواد غذایی و حتی دعواهای خیابانی بر سر مواد غذایی در طول قرنطینه در شانگهای، شروع به ذخیره مواد غذایی در خانه‌های خود درصورت اعمال قرنطینه کرده‌‌اند. نیویورک‌تایمز در گزارش ۱۴ آوریل خود در همین رابطه نوشت، «لیو چانگ»، ۲۹ ساله ساکن پکن می‌گوید: غذای کافی برای سه ماه ذخیره کرده است. او نگران کمبودهای احتمالی و همچنین افزایش قیمت‌ها در ماه‌های آینده است. او گفت: «مهم نیست کدام شهر باشد، نگرانی‌هایی از این دست وجود خواهد داشت. من هرگز قحطی را تجربه نکرده‌‌ام؛ اما همیشه احساس می‌‌کردم که منابعی که اکنون کافی به نظر می‌‌رسند ممکن است موقتی باشند.» شانگهای در ماه مارس شروع به قرنطینه بخش‌هایی از شهر کرد و اوایل این ماه قرنطینه به کل شهر سرایت کرد. کنترل‌های سختگیرانه بر تحرکات و جابه‌جایی‌ها همچنین منجر به گزارش‌هایی از کمبود مواد غذایی، تشدید اعتراضات و سیل پیام‌های درخواست کمک آنلاین شده است. بسیاری از ساکنان شهر برای ترتیب دادن تحویل غذا در طول قرنطینه سخت به تکاپو افتاده بودند.
 
در پکن «لیو» مبادرت به خرید برنج، غلات، نودل فوری، سس کچاپ، مرغ منجمد و نوشیدنی کرده است. او حتی لوبیا خرید و قصد داشت در صورت تمام شدن ذخیره سبزی‌‌اش، جوانه‌های لوبیا را پرورش دهد. «لیو» نگران بود که این همه‌گیری ممکن است کاشت یا برداشت محصولات را مختل کند و منابع غذایی را با محدودیت بیشتری مواجه سازد. «لی لیلین»، یک مشاور املاک ۲۹ساله در پکن، شنبه گذشته برای خرید غذای کافی برای ۱۵ روز به «سام کلاب» رفت. او می‌گفت: «اتفاقاتی که در شانگهای افتاد مرا به وحشت انداخت. من اغلب در خانه آشپزی می‌کنم؛ اما مقدار زیادی غذای آماده در خانه من باقی نمانده است. من از مردن به‌دلیل گرسنگی می‌ترسم.» او می گفت که اهل احتکار نیست و همچنین معتقد است که مقامات کمیته‌های محلی در پکن سازماندهی بیشتری نسبت به همتایان خود در شانگهای دارند. تصور او این است که ممکن است منابع به سرعت تمام شود. شنبه گذشته، هنگامی که او قصد داشت نمک را ذخیره کند، متوجه شد که در فروشگاه محلی ذخیره نمک وجود ندارد و همه‌اش فروخته شده است. والمارت که مالک «سام کلاب» است، در ایمیلی گفت که این شرکت از تقاضای بالای برخی از محصولاتش آگاه است و گفت که بر موجودی آن نظارت دارد. به گزارش نیویورک‌تایمز، همچنین نگرانی‌‌هایی وجود داشت که تعلیق خدمات تحویل سریع در برخی مناطق و همچنین بسته شدن جاده‌ها و محدودیت‌‌های تردد کامیون‌‌ها در استان‌ها و شهرها، شبکه عرضه مواد غذایی را مختل کند.

این یک گمانه‌زنی بی‌اساس نبود. یکی از کارمندان خدمات مشتریان در مغازه‌‌ای که نودل‌های فوری «نیسین فودز» را در «تائوبائو»، یک وب‌‌سایت خرید چینی می‌‌فروشد، گفت که به‌دلیل همه‌‌گیری انبار فروشگاه در شانگهای ارسال کالاها را به حالت تعلیق درآورده است. پکن روز دوشنبه یک اطلاعیه سراسری صادر کرد که در آن از همه سازمان‌های دولتی می‌‌خواهد تا تمام تلاش خود را برای اطمینان از حمل‌‌ونقل راحت بار و تدارکات «برای حفظ موثر نظم تولید و زندگی مردم» انجام دهند.همچنین مدیران ارشد تعدادی از شرکت‌های بزرگ چینی هشدار دادند که قرنطینه کرونا در شانگهای که اکنون در هفته سوم است، می‌تواند به زودی بر اقتصاد چین تاثیر بگذارد. به گزارش بی‌بی‌سی، نگرانی هایی به‌ویژه در بخش تولید وجود دارد؛ زیرا شرکت‌ها نمی‌توانند قطعات ضروری را از شانگهای که قطب اقتصادی چین است، تهیه کنند. «شیائو پنگ» سازنده خودروهای الکتریکی هشدار داده است که اگر فعالیت‌ها در ماه مه (ماه آینده) در شانگهای از سرگرفته نشود، احتمالا تمام کارخانه‌های خودروسازی در سراسر چین مجبور به توقف کار شوند. غول فناوری چین هوآوی هم هشدار مشابهی داده است. در همین حال گزارش‌هایی از افزایش تنش‌ها در شانگهای به‌دلیل قرنطینه وجود دارد. ویدئوهایی از درگیری پلیس با افرادی که مجبورشده‌اند خانه‌های خود را ترک کنند و به مراکزی قرنطینه بروند، منتشر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar