آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
غلامرضا ابدالی، سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست درباره حذف بیمه حیات وحش، گفته: در بودجه سال ۱۴۰۱، سازمان حفاظت محیط زیست ردیف بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای بیمه حیات وحش پیشنهاد شده بود اما این ردیف بودجه، لابه‌لای تبصره‌های اضافی مجلس شورای اسلامی که پرتعداد نیز هستند، حذف شد. او ادامه داده: پس از اینکه بودجه‌ای برای پرداخت بیمه حیات وحش درنظر گرفته نشد، سعی کردیم تا با کمک صندوق ملی محیط زیست و مشارکت تعدادی از شرکت‌های بیمه برای جبران خسارت وارده شده از جانب حیات وحش همکاری کنیم اما این راهکار برای کوتاه‌مدت است و برای حفاظت از گونه‌ها در درازمدت باید ردیف بودجه‌ای برای بیمه حیات وحش اختصاص یابد. سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌ وحش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تعارضات میان حیات وحش و انسان افزایش پیدا کرده است، گفته: علاوه بر درنظر گرفتن ردیف بودجه برای بیمه حیات وحش، وزارت جهاد کشاورزی باید دامداران و کشاورزان را مکلف کند تا محصولات خود را بیمه کنند. اینطور نیست که تمام خسارت توسط سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت شود و کشاورزان و دامداران نیز باید بخشی از مبلغ بیمه را پرداخت کرده و تمهیداتی را برای حفاظت از محصولات خود در برابر حیوانات درنظر بگیرند. ابدالی تصریح کرده: پیگیر این موضوع هستیم که در بودجه سال ۱۴۰۲ ردیف بودجه‌ای برای پرداخت بیمه حیات وحش اختصاص یابد و شخص رئیس سازمان نیز در این زمینه مذاکراتی را با مجلس داشته است. او متذکر شده: ما لیست جانورانی که بیش‌ترین خسارت را به کشاورزان وارد می‌کنند، احصا کردیم تا این گونه‌ها در اولویت بیمه حیات وحش قرار بگیرند. این جانوران شامل پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، گراز، قوچ و میش، آهو و هوبره هستند. همچنین افزوده: پرداخت خسارت حیات وحش به کشاورزان، در ردیف‌های پیشنهادی سازمان محیط زیست دیده نشده بود.  
آتش‌سوزی هورالعظیم
 هویزه را تعطیل کرد
روز دوشنبه مدارس و ادارات هویزه به دلیل دود ناشی از آتش‌سوزی در بخش عراقی هورالعظیم، تعطیل بودند. محمدجواد اشرفی دبیر کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوای خوزستان گفت: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دود ناشی از ادامه آتش‌سوزی در بخش عراقی هورالعظیم است. او با اشاره به پیگیری‌ها در زمینه خاموش کردن آتش نیزارهای هورالعظیم در خاک عراق، اضافه کرد: پیگیری‌ها در این زمینه هنوز به نتیجه نرسیده است. شهرستان مرزی هویزه در غرب خوزستان واقع است.  آتش‌سوزی در بخش عراقی هورالعظیم از اواخر خرداد ماه امسال آغازشده که بر اساس جهت باد، گاهی تا ۶ شهرستان را در خوزستان فرامی‌گیرد. تالاب مرزی هورالعظیم آخرین بازمانده تالاب‌های بین النهرین است که یک سوم آن در ایران و دوسوم در عراق، قرار دارد. این تالاب در سال‌های گذشته با بحران آب روبه‌رو بوده که در سال آبی گذشته(ابتدای مهر پارسال تا پایان شهریور امسال)، به دلیل تنش آبی در حوضه کرخه شدت گرفت. 
 
نفوذ گرد و غبار به غرب کشور
رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش باران و کاهش دما در سه استان و نفوذ گرد و غبار به نوار غربی کشور و جنوب غرب کشور خبر داد. صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۲ و ۱۳ مهرماه) جوی آرام و پایدار در کل کشور استقرار می‌یابد. پنجشنبه (۱۴ مهرماه) با نفوذ جریانات خنک شمالی به سواحل دریای خزر در شرق اردبیل، گیلان و مازندران ابرناکی و بارش باران همراه با کاهش نسبی دما آغاز می‌شود. به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا جمعه (۱۵ مهرماه) برای سواحل دریای خزر و اردبیل ابرناکی و بارش باران پیش‌بینی می‌شود. همچنین طی چهار روز آینده در نوار شرقی کشور به‌ویژه در منطقه زابل وزش باد شدید گاهی همراه با خیزش گردوخاک ادامه خواهد داشت. رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی امروز و روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران امروز(۱۲ مهرماه) صاف تا کمی ابری همراه با غبار صبحگاهی و در بعد از ظهر وزش باد با حداقل دمای ۱۹ و حداکثر دمای ۳۱ درجه سانتیگراد و روز چهارشنبه (۱۳ مهرماه) صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۸ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. ضیاییان گفت: امروز، اهواز با دمای ۴۲ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۴ درجه سانتیگراد سردترین مرکز استان کشور است. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar