دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تاییدش نیست

هنگامی که چین به‌طور ناگهانی سیاست «کووید صفر» را رها کرد، هجوم ابتلاها و مرگ و میرها را تسریع کرد. در این میان بسیاری از موج طولانی مدت آن و انتقالش از شهرها به روستاها می‌ترسیدند. اکنون، پس از گذشت دو ماه، به نظر می‌رسد که اتفاقات بدی رخ نداده و دولت مشتاق است توجه خود را به سمت بهبود اقتصادی معطوف کند.
به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، پزشکانی که در سراسر چین برای درمان هجوم بیماران کووید-۱۹ بسیج شده بودند، در مصاحبه‌های تلفنی می‌گویند که تعداد بیمارانی که اکنون ویزیت می‌کنند، کاهش یافته است. شهرها و روستاهایی که در زیر موج آلودگی عفونی و تشییع جنازه غرق شده بودند، نرم‌نرمک در حال جان گرفتن هستند. مقامات بهداشتی اعلام کرده‌اند که اوج بروز موارد کووید در اواخر دسامبر۲۰۲۲ به اوج خود رسیده بود.

گائو شیائوبین، پزشک حومه شهر کوچکی در استان آنهویی در شرق چین تلفنی گفت: «اکنون همه‌گیری در حال فراموش شدن از ذهن مردم است. هیچ‌کس در هیچ‌جا ماسک نمی‌زند. همه‌چیز به حالت عادی بازگشته است.» با توجه به سانسور و جمع‌آوری اطلاعات ضعیف درخصوص میزان ابتلاها و مرگ‌ومیر نمی‌توان آمار واقعی شیوع این بیماری را مشخص کرد. به‌طور رسمی، چین از ۸دسامبر تاکنون نزدیک به ۷۹۰۰۰مورد مرگ‌ومیر تاییدشده مرتبط با کووید را گزارش کرده که در بیمارستان‌ها رخ داده است. اما محققان می‌گویند که این تعداد بسیار کم است؛ زیرا مرگ و میرهای خارج از بیمارستان را چین حذف کرده است.

حزب کمونیست امیدوار است بتواند از چنین سوالاتی جان سالم به در برد و بر احیای اقتصاد چین که به‌دلیل قرنطینه‌های متوالی آسیب دیده است، تمرکز کند. احیای رشد می‌تواند به ترمیم تصویر رهبر چین، شی جین‌پینگ که پس از سه سال سیاست‌های سختگیرانه «کووید صفر» کمک کند. جایگاه دولت او اکنون به‌شدت به این بستگی دارد که آیا می‌تواند شغل ایجاد کند، از جمله برای مجموعه بزرگی از جوانان و فارغ التحصیلان بیکار. شی با وجود اینکه اذعان کرده است که شیوع کووید همچنان نگران‌کننده است، اما از روند راضی است. او در یک سخنرانی در ۲۰ژانویه، کمی قبل از تعطیلات سال نو قمری، به مردم کشورش گفت: «سپیده دم است.»

رهبران استان‌ها و شهرستان‌ها یکی پس از دیگری اعلام کرده‌اند که ابتلاها در مناطق آنها از پیک خود عبور کرده است. برخی از مناطق نیروگاه اقتصادی چین طرح‌هایی را برای بازگرداندن اعتماد تجاری ارائه کرده‌اند. هوانگ کونمینگ، رهبر حزب کمونیست استان گوانگدونگ در جنوب چین، هفته گذشته درباره احیای اقتصادی با صدها مقام رسمی صحبت کرد؛ اما اصلا به همه‌گیری اشاره نکرد. دولت با محدود کردن اطلاعات و سانسور اخبار، به‌دنبال شکل دادن به روایت عمومی خود درباره شیوع این بیماری است. با این حال، در شرایطی که صف‌ها در سالن‌های تشییع جنازه و سردخانه‌های شهر طولانی شده بود، در اوج بیماری، خشم مردم به خاطر کمبود داروهای اولیه و پنهان‌کردن شمار تلفات ناشی از کووید توسط دولت افزایش یافت. پیش‌تر اعلام شده بود که احتمالا آمار مرگ‌ومیر کرونایی در چین نزدیک به ۲میلیون نفر تا ماه فوریه برسد؛ اما به نظر می‌رسد چین از این مرحله به سلامت عبور کرده است.

 در شرایطی که مردم چین نیازمند عبور از این شرایط سخت هستند؛ اما هنوز برخی مشکلات وجود دارد. در تماس‌های تلفنی با ده‌ها نفر از ساکنان سراسر چین، بسیاری گفتند که بیشتر نگران یافتن کار، بازسازی مشاغل و تامین آینده فرزندان خود هستند. ژائو ژوکیان ۳۰ساله گفت: «آخرین شغل خود را در یک کارخانه آرد در شهر ژنگژو چین در مرکز چین از دست داده و به روستای زادگاهش در استان آنهویی بازگشته است.» او افزود: «مردم دیگر حتی درباره کووید صحبت نمی‌کنند.» او در فکر یافتن شغل جدید در هفته‌های آینده بود. وی گفت: «سال جدید آغاز شده است. ما باید گذشته را فراموش و رو به جلو حرکت کنیم.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar