اکو ایران/متن پیش رو در اکو ایران منتشر شده و انتشارش در آخرین خبر به معنای تایید آن نیست

برخی از مفسران جنگ‌طلب و وبلاگ‌نویسان نظامی در مسکو به دلیل سکوت کرملین یا عدم ارائه پاسخ قوی حملات پهپادی اخیر به مسکو، خشمگین شده‌اند.
 
حملاتی که طی چندین روز گذشته در روسیه اتفاق افتاده، خشم گروه‌های نظامی در کشور را برانگیخته و به گونه‌ای روند جنگ را تغییر داده است.

آشکار شدن ضعف پدافند هوایی مسکو
بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حملات پهپادی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه که مسکو را هدف قرار داد، ضعف‌های پدافند هوایی روسیه را آشکار و بر آسیب‌پذیری پایتخت تاکید کرد، چرا که خاک روسیه در شرایطی که انتظار آغاز ضدحمله اوکراینی‌ها می‌رود، فراتر از تصورات زیر آتش قرار گرفته است.


این حملات که خسارات جزئی در پایتخت به بار آورده، خشم تندروهای جنگ‌‌طلب در روسیه را برانگیخت و آن‌ها را به انتقاد شدید از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و نیروهای نظامی -به دلیل ناکامی در محافظت از قلب قدرت در کرملین در فاصله بیش از 500 کیلومتر دورتر از خط مقدم- واداشت.

سلسله حملات پهپادی
وزارت دفاع گفت که پنج پهپاد از هشت پهپاد شرکت کننده در حمله روز سه‌شنبه سرنگون شدند، در حالی که سه پهپاد دیگر آسیب دیده و به اجباراز مسیر منحرف شدند. اما برخی از رسانه‌ها و وبلاگ‌نویسان روسی ادعا کردند که تعداد هواپیماهای بدون سرنشین بیش‌تر بوده است -ادعاهایی که هنوز قابل تأیید نیست. این حمله به دنبال حمله هواپیمای بدون سرنشین در 3 می به کرملین که به یکی از اقامتگاه‌های رسمی پوتین آسیب جزئی وارد کرده، انجام شد. پهپادهای دیگری در نزدیکی مسکو سقوط کردند که مقامات روسیه آن را تلاش نافرجام اوکراین برای حمله به شهر و تأسیسات زیرساختی در حومه شهر اعلام کردند.

هفته گذشته منطقه مرزی بلگورود روسیه هدف یکی از جدی‌ترین حملات فرامرزی از زمان آغاز جنگ قرار گرفت و دو گروه شبه‌نظامی راست افراطی طرفدار اوکراین مسئولیت آن را بر عهده گرفتند. مقامات شهر کراسنودار در جنوب روسیه در نزدیکی کریمه گفتند که دو پهپاد روز جمعه به آن‌جا حمله کردند و به ساختمان‌های مسکونی آسیب رساندند. در پی این حملات تقویت مرزهای روسیه در دستور کار قرار گرفت.

مقامات اوکراینی با ابراز خوشحالی نسبت به حملات هواپیمای بدون سرنشین روز سه‌شنبه، پاسخی مشابه حملات قبلی دادند. میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی در توئیتی کنایه آمیز گفت: «حتی هوش مصنوعی هم باهوش‌تر و دوراندیش‌تر از رهبری نظامی و سیاسی روسیه است.»

ارتش روسیه طی شب‌های اخیر کی‌یف -پایتخت اوکراین- و سایر شهرها را با موشک‌های کروز و پهپادهای حامل مواد منفجره مورد حمله قرار داد که نشان‌دهنده افزایش حملات منظم از اکتبر است. ارتش اوکراین اعلام کرد که اکثر موشک ها را سرنگون کرده و از گزارش خسارات ناشی از این حملات ابراز تردید کرده است.

پوتین حمله به مسکو را تلاشی از سوی اوکراین برای ارعاب ساکنان آن قلمداد کرد. او اعتراف کرد که باوجود دلهره‌آور بودن حفاظت از مسکو ، پدافند هوایی مسکو به خوبی عمل کردند. وی افزود: ما سیاست های مشخصی را برای بهبود و تقویت پدافندهای خود در دستور کار گذاشته‌ایم.

تمرکز بر حملات سنگین‌تر
ناظران نظامی گفتند پهپادهای ارزان و ساده که برد 1000 کیلومتر (بیش از 620 مایل) دارند ، در این حمله مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از پهپادهای ساخت اوکراین(UJ-22) که به سمت مسکو پرواز کردند، قادر به حمل مواد منفجره بودند.

مارک کانسیان، مشاور ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی برنامه امنیت بین‌الملل، خاطرنشان کرد که بخشی از دلیل عدم شناسایی هواپیماهای بدون سرنشین تا مسکو، تمرکز نیروی دفاع هوایی روسیه بر روی دفع حملات با سلاح های پیشرفته‌تر است.

کانسیان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «آنها روی موشک‌ها، موشک‌های بالستیک، موشک‌های منطقه‌ای، هواپیماها، بمب‌افکن‌ها، تمرکز کرده؛ اما بر پهپادهای کوتاه‌برد، که ممکن است در ارتفاع بسیار پایین بر روی زمین پرواز کنند، دقتی ندارند.» درحالی پدافند هوایی روسیه برای انجام چنین حملاتی، طراحی نشده است. وی افزود: «ارتش روسیه برای محافظت از مسکو، تعدادی از تجهیزات دفاعی خود را از خط مقدم انتقال خواهد داد که باعث تضعیف نیروهای روسی در مقابل ضدحملات می‌شود. همچنین چنین رویکردی باعث خرسندی اوکراینی ها برای دفع واحدهای روسی در خط مقدم می‌شود».

خشم شاهین‌ها
برخی از مفسران جنگ‌طلب و وبلاگ‌نویسان نظامی در مسکو به دلیل سکوت کرملین یا عدم ارائه پاسخ قوی به این حملات، خشمگین شده‌اند.

یوگنی پریگوژین، رئیس گروه مزدور واگنر که نقشی کلیدی در میدان نبرد در اوکراین ایفا می‌کند، رهبری نظامی روسیه را مورد سرزنش قرار داد و به دلیل ناکامی در محافظت از مسکو آن‌ها را محکوم کرد. وی در بیانیه‌اش افزود: «وزارت دفاع، هیچ اقدامی برای شروع یک حمله انجام نداده‌اید و چگونه اجازه پرواز هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان مسکو صادر شده است؟»

رمضان قدیروف، رهبر استان چچن روسیه که نیروهایی را از منطقه برای جنگ در اوکراین فرستاده، از کرملین خواست که در سراسر کشور حکومت نظامی اعلام کند و از تمام نیروهای خود در اوکراین برای «از بین بردن گروه تروریستی» استفاده کند.

ریشه‌های واکنش با طمانینه پوتین
برخی ناظران کرملین خاطرنشان کردند که واکنش با طمانینه پوتین نسبت به رویکرد تهاجمی شاهین‌های روسی نشان دهنده باور وی نسبت به عدم سرخوردگی مردم از این حمله است.

تاتیانا استانوایا از مؤسسه موقوفه کارنگی در تفسیری گفت: «پوتین بارها در مورد صبر و استقامت قابل توجه مردم روسیه صحبت کرده است. و حملات دیگر اوکراین ناراضایتی مردم نسبت به دولت را برنمی‌انگیزد. وی خاطرنشان کرد که حملات اگرچه مقامات را خجالت‌زده می‌کند، اما در راستای سیاست‌های پوتین در یک جنگ فرسایشی است.

در انتظار حملات بیش‌تر
جیمز نیکسی، مدیر برنامه روسیه و اوراسیا در چتم هاوس، گفت که حمله روز سه‌شنبه نشان‌دهنده عزم فزاینده اوکراین برای انجام حملات در قلب روسیه است و پیش‌بینی کرد که حملات بیش‌تری انجام خواهد شد.

نیکسی به آسوشیتدپرس گفت: «این اولین و آخرین حمله نخواهد بود. اوکراینی‌ها خود را برای حملات از جنبه‌های مختلف آماده کرده‌ و تازه این آغاز کار استد. این نیز تاکتیک دیگری از اوکراین است که علاوه بر دفاع، حملاتی از این دست نیز می‌تواند کارزار را پوشش دهد».

نیکسی خاطرنشان کرد: «علی‌رغم فراخوان‌های انتقام، ارتش روسیه توانایی مقابله بیش‌تری را نسبت به آغاز جنگ، نخواهد داشت و روسیه نیز برای انجام ضدحملات خود، محدودیت‌هایی از جمله نیروی انسانی، محدودیت‌های مالی، محدودیت‌هایی برای مهمات توپخانه‌ای، موشک‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین و... دارد. آن‌ها در حال حاضر تمام تلاش‌هایشان، پول‌هایشان و هرآنچه که در دست دارند را برای پیگرد جنگ نامشروع‌شان در اوکراین صرف می‌کنند».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar