صبح نو/ « لزوم مراقبت از یک تفاهم » عنوان سرمقاله روزنامه صبح نو است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
از سر گیرى روابط ایران و عربستان در ماه هاى گذشته بدون تردید یکى از مهمترین تحولات سیاسى منطقه را رقم زد که در معادلات ژئوپلیتیک خاورمیانه بیش از هر رویداد دیگرى تاثیرگذار بود.
بازگشت دو قدرت اصلى منطقه بر سر میز مذاکره و در پى آن عادى سازى روابط دیپلماتیک پیام متفاوتى را به جهان مخابره کرد اما آنچه در پى این توافق حائز اهمیت به نظر مى رسد استمرار تعامل دوسویه در مسیر حفظ آرامش منطقه و پایبندى به منافع مشترک است.
آنچه مسلم است عربستان جدید رویه متفاوتى را در پیش گرفته و با تغییر رویکرد سیاسى به دنبال نشان دادن چهره تازه اى از حکمرانى آل سعود در جامعه جهانى است.
بخشى از این تحولات حاصل تجربه تلخ سال هاى اخیر در سیاست هاى رادیکال و بعضا ماجراجویانه منطقه اى ریاض بوده و در همین راستا انتظار مى رود، بن سلمان تغییر فضاى سیاسى را بر اساس تجارب ناکام گذشته دنبال کند که یکى از نشانه هاى روشن آن تعامل نزدیک با ایران در حل موضوعات منطقه اى است.

با این وجود برخى اخبار و تحولات هفته هاى اخیر از جمله امکان برقرارى رابطه دیپلماتیک با رژیم صهیونیستى یا بازگشایى دفتر اینترنشنال در لندن نشان مى دهد که باید ابعاد این تفاهم مشخص و از منافع کشور در آن حفاظت نمود.
آنچه مسلم است جمهورى اسلامى ایران با تاکید بر اهمیت تقویت روابط منطقه اى در عین حال از اصول و منافع خود عقب نشینى نخواهد کرد. ایران  در تجربه تعامل با 1 + 5 و مذاکرات برجام نشان داد که هیچ توافقى را بدون تضمین منافع خود و اجراى تعهدات طرف مقابل به رسمیت نمى‌شناسد.
انتشار خبر مذاکره مستقیم عربستان با رژیم صهیونیستى یا از سرگیرى فعالیت شبکه ضد ایرانى اینترنشنال در لندن نیز باید در همین چارچوب مورد ارزیابى قرار گیرد.
هرچند از سوى دیگر نه عادى سازى روابط عربستان با رژیم اشغالگر از جانب کشورها و ملت هاى اسلامى قابل تحمل است و نه جمهورى اسلامى اجازه خواهد داد کشورى از اپوزیسیون فارسى زبان مستقر در لندن علیه منافع و امنیت ملت ایران حمایت و پشتیبانى کند.
همچنین موقعیت متزلزل نتانیاهو در سرزمین هاى اشغالى به خوبى نشان مى دهد که عادى سازى روابط از جانب کشورهاى اسلامى با چنین رژیم تضعیف شده اى هیچ دستاورد و توفیقى به همراه نخواهد داشت.
بر این اساس به نظر مى رسد مانور خبرى رسانه اى روزهاى اخیر نیز قابل تامل است و در صورت تحقق این تغییر رویکرد مشهود خصوصا پیرامون دو موضوع مطرح شده از تل آویو تا لندن، تهران نیز مى تواند در خصوص بخش هاى مهم و تاثیرگذارى از توافق و تفاهمات دیپلماتیک صورت گرفته تدقیق کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar