جام جم/ در تاریخ ادب فارسی، شاعران بسیاری با عنوان «مردمی» قلمداد می‌شوند. ولی در دوره‌ معاصر، به ویژه بعد از مشروطه که شعر اجتماعی‌تر می‌شود دیده‌نشده که صاحب‌نظران حوزه ادب فارسی در مورد شاعری اینچنین بگویند و راجع به او این‌گونه روایت کنند؛ «آقاسی را به سازمان تبلیغات مشهد دعوت کردیم. سالن اجتماعات آنجا 600 نفر بیشتر ظرفیت نداشت. با حضور آقاسی، آن سالن اجتماعات مملو از جمعیت می‌شود و سه طبقه پر می‌گردد. تا آنجا که سازمان تبلیغات از ترس فروریختن ساختمان دو آتش‌نشانی را در جریان قرار می‌دهد.»
از ویژگی‌هایی که در چشم‌انداز رنگین‌کمانی شعر آقاسی قابل درنگ است «اعتراض» است و «اعتراض»! اعتراض در چارچوبی عقلایی. اکثر اعتراض‌های این شاعر دردمند، با روحیه انقلابی‌اش گره می‌خورد. حاصل این گره‌خوردگی تحسین‌آمیز «شیعه نامه» را رقم زده است.
حالا خبرگزاری مهر خبر داده که کتابی تازه از گزیده شعرهای او منتشر شده است. کتاب «شمع بیت‌المال را خاموش کن» نام اثر جدید حسن قرایی است که با محوریت گزیده اشعار زنده‌یاد محمد‌رضا آقاسی جمع‌آوری و توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده است.
در گزیده شعر «شمع بیت‌المال را خاموش کن» توجه نگارنده به شعرهای مردمی و اجتماعی آقاسی است. یافتن شعرهای آقاسی از کتاب‌های دیگر و شنیدن همه اشعار او و گزینش آنها کار صعبی است؛ ولی علاقه نویسنده برای شناساندن یکی از شاعران خوب این روزگار کار را راحت کرده است.

برشی از کتاب را می‌خوانیم:
دوستی نقل می‌کرد در مجلسی نشسته بودیم که کارمندان شهرداری و شهرداران آنجا جمع بودند. آقاسی رفت پشت تریبون، اولین شعری که خواند این بود؛
سرافرازان برای سرفرازی/ ضرورت دارد آیا برج سازی؟
و می‌گفت می‌دیدم یکی‌یکی افراد از صف اول دارند بلند می‌شوند و بیرون می‌روند! آقاسی شعر را به دقیقه اکنون، با توجه به شرایط فرهنگی - اجتماعی می‌سرود. اگر قدری بیشتر در شعر آقاسی غور کنیم این مواقع شعرش به یک سخنرانی حماسی هنرمندانه تبدیل می‌شود.

کتاب «شمع بیت‌المال را خاموش کن» در قطع پالتویی و ۱۱۰صفحه توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شده است. حسین قرایی پیش‌تر با آثاری چون «دلت را خانه ما کن»، «در جست‌و‌جوی مهتاب»، «از مشهد تا ژوهانسبورگ» و... به جامعه کتابخوان معرفی شده است. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar