ايسنا/ تصميم دولت کويت براي کاهش سختگيري‌ها در سانسور کتاب با استقبال جمعي از نويسندگان و فعالان آزادي بيان همراه شده است.

يک رسانه دولتي در کويت گزارش کرد پارلمان اين کشور براي لغو کنترل وزارت اطلاعات بر روي کتاب‌هاي وارداتي به اين کشور راي مثبت داده است.

اين وزارت‌خانه از سال ۲۰۱۴ تاکنون  بيش از چهارهزار کتاب را در فهرست سياه قرار داده بود که در ميان آثار اين فهرست کتاب‌هايي همچون «گوژپشت نوتردام» نوشته «ويکتور هوگو» و «صد سال تنهايي» نوشته «گابريل گارسيا مارکز» نيز با مميزي کميته سانسور کتاب مواجه بودند.

 تمامي کتاب‌هايي که در اين کشور به چاپ مي‌رسيدند بايد در ابتدا مجوز اوليه‌اي از سوي کميته ۱۲ نفره سانسور کتاب را دريافت مي‌کردند. توهين به اسلام، تحريک براي ايجاد ناآرامي و ارتکاب اعمال غيراخلاقي از جمله موارد مورد بحث اين کميته بود.

بر اساس قوانين جديد، واردکنندگان و ناشران تنها موظف به ارائه عنوان‌هاي کتاب‌ها و نام نويسندگان به وزارت اطلاعات هستند و تنها واردکنندگان مسووليت محتواي آثار را بر عهده خواهند داشت.  

بر اساس گزارش منتشرشده توسط نشريه «نشنال»، فقط يک شکايت رسمي از سوي مردم مي‌تواند اقدامي قانوني عليه يک کتاب را به دنبال داشته باشد و به جاي وزارت اطلاعات فقط دادگاه قادر به اعمال ممنوعيت عليه يک کتاب خواهد بود.

«کريستين اينارسون» رئيس انجمن جهاني ناشران در اين‌باره بيان کرد: «به تمام کساني که با موفقيت اين تغيير را در راستاي آزادي صنعت نشر ايجاد کرده‌اند تبريک مي‌گويم.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar