برترين ها/ بعضي‌ها هم در انتخاب يک «رمان» خوب و امتحان پس داده مشکل دارند، در اين جا چند رمانِ محبوب و مطمئن را گذاشتيم تا با خيال راحت بخريد و بخوانيد.

قسمت سوم


بارون درخت نشين اثر ايتالو کالوينو
کتاب «بارون درخت نشين» يکي از شاهکار‌هاي ايتالو کالوينو براي نخستين بار در سال ۱۹۵۷ در ايتاليا منتشر شد. پسري به نام کوزيمو خانه‌ي اشرافي خانواده اش را به منظور زندگي در درختان انبوه ترک گفته است.

کتاب حاوي روايت‌هاي مختلفي از حوادثي است که براي کوزيمو در طول مدت درخت نشيني اش رخ مي‌دهد. پرسشگري فلسفي هسته‌ي داستان اين کتاب است و در طول ساليان موردتوجه منتقدين ادبي قرارگرفته است.  

سَبُکي تحمل‌ناپذير هستي اثر ميلان کوندرا
کوندرا «سَبُکي تحمل‌ناپذير هستي» را در سال ۱۹۶۸، در پراگ و در دوره‌اي نوشت که به «بهار پراگ» شناخته مي‌شود. توما، جراح برجسته‌اي است که روابط پنهاني زيادي دارد و همسرش، ترزا، عکاسي است که خونش از بي وفايي‌هاي همسرش به جوش آمده است.

کتاب «سَبُکي تحمل‌ناپذير هستي»، تفکر و کاوشي درباره‌ي انسان و تنهايي او در جهان است، جهاني که در واقع دامي بيش نيست.

کافکا در کرانه اثر هاروکي موراکامي
رمان «کافکا در کرانه» از برجسته‌ترين کتاب‌هاي هاروکي موراکامي، نويسنده ژاپني، در سال ۲۰۰۲ منتشر شد. اين رمان روايت دو داستان موازي و بسيار جذاب و به ظاهر بي‌ربط از دو شخصيت متفاوت است.

شخصيت اول اين رمان کافکا نوجواني ۱۵ ساله و فراري از خانه و دومي پيرمردي به نام ناکاتا است. آثار موراکامي رنگ سوررئاليستي توأم با مضحکه‏‌اي عبث دارد که ماليخوليا را در زندگي روزمرۀ طبقۀ متوسط مي ‏کاود.

تنهايي پرهياهو اثر بهوميل هرابال
کتاب «تنهايي پرهياهو» بهوميل هرابال نويسنده اهل چک در فاصله سال‌هاي ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ نگاشته شده است. اين کتاب داستان شخصيتي به نام هانتا است که، کار او خمير کردن کتابها، دسته‌هاي گل و آثار نقاشي است. درنهايت پس از سي و پنج سال زندگي با کتاب و کلمه وقتي پاي تکنولوژي و عصر جديد به ميان مي‌آيد، کارايي او ناديده گرفته مي‌شود.

بخش زيادي از هنر نويسنده در خلق «تنهايي پرهياهو» متاثر از فضاي کمونيست‌ها بر کشور چک است؛ فضايي آکنده از ياس و نوميدي که گريبان انسان را گرفته، داستاني درباره جدال روح آدمي با خود. فضايي که در آن کاميون کاميون کتاب سوزانده يا خمير مي‌شود.

آدمکش کور اثر مارگارت آتوود
آدمکش کور نوشته‌ي مارگارت اتوود نويسنده‌ي کانادايي است. از نظر منتقدان، آدمکش يکي از بهترين آثار مارگارت اتوود است. اين کتاب در سال ۲۰۰۰ موفق به دريافت جايزه «بوکر» شد. پا به پاي سرنوشت خانواده‌اي که جنگ مستقيم و غيرمستقيم بر بادش مي‌دهد، مردي ناشناس براي زني ناشناس به روايت داستاني سوررئاليستي نشسته است.

هر دو داستان در بزنگاهي باهم ترکيب مي‌شوند و «آدمکش کور» را پديد مي‌آورند. آتوود با کنار هم قرار دادن عناصري به ظاهر دور از هم، دنيايي سرشار از تصوراتي محسور کننده با تأثيري فراموش نشدني خلق مي‌کند.
 
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar