ايبنا/ وينستون گروم نويسنده، مورخ و استاد دانشگاه آلاباما در سن هفتادوهفت سالگي درگذشت. گروه نويسندهٔ رمان و کتاب‌هاي مستند بسياري است ولي بيشتر با رمان مشهور فارست گامپ شناخته مي‌شود که فيلمي موفق از آن به کارگرداني رابرت زمکيس در سال ۱۹۹۴ ساخته شد که به يک پديده فرهنگي تبديل شد و شش جايزه اسکار گرفت. او همچنين در موضوعات متنوعي از جمله جنگ داخلي آمريکا و جنگ جهاني اول آثاري غيرداستاني دارد.
 
گروم صاحب رمان‌هاي ديگري مثل «بهتر از اين زمان»، «وقتي تابستان‌ها مي‌ميرند» و بسياري کتاب‌هاي مستند ديگري مثل تاريخچه جنگ در کشور آمريکا بود. «دان نوبل» استاد بازنشسته دانشگاه آلاباما و دوست چهل ساله گروم مي‌گويد ارزش‌ کارهاي گروم بيشتر از فيلم‌هايي است که از روي آثارش ساخته شدند. تاثير و عمق رمان فارست گامپ بسيار بيشتر از فيلمي است که با الهام از آن ساخته شد.

داستان فارست گامپ داستان چندين دهه از زندگي مردي کند ذهن اما مهربان از آلاباما را روايت مي‌کند که شاهد چندين رويداد تاريخي مشخص در ايالات متحده در قرن بيستم است و ناخواسته بر آنها تاثير مي‌گذارد. اين شايان ذکر است که اين فيلم تفاوت‌هاي اساسي با رمان دارد.
 
نوبل مي‌گويد داستان نوشته شده توسط گروم در حقيقت الهام گرفته از داستان‌هاي واقعي بود که پدرش براي او تعريف مي‌کرد. در همسايگي خانه پدري گروم پسري کندذهن زندگي مي‌کرد که قادر به انجام رفتارهاي غيرعادي بود که در حقيقت شخصيت اصلي فارست گامپ از همين داستان‌هاي پدر گروم شکل گرفت.
 
فارست گامپ در تاريخ ۶ ژوئيه ۱۹۹۴ در ايالات متحده اکران شد و نظرات مطلوبي را براي کارگرداني رابرت زمکيس، بازي‌هاي گري سينايس و تام هنکس، جلوه‌هاي بصري، موسيقي و فيلمنامه دريافت کرد. اين فيلم در گيشه با موفقيت چشمگيري روبرو شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar