ايسنا/ لاله جعفري درحالي که ژانر وحشت را نياز بچه‌ها مي‌داند، به بيان فوايد وجود فرهنگ ساير کشورها و رسم‌هاي آنان در کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان مي‌پردازد.

اين مترجم و نويسنده ادبيات کودک و نوجوان درباره کتاب‌هاي ژانر وحشت و ترجمه آثار ادبي‌ با محوريت يا شرح رويدادهايي مثل هالووين براي کودکان و نوجوانان و تبعات فرهنگي آن اظهار کرد: به طور کلي من با اين‌که گفته مي‌شود اين رسم‌ها با فرهنگ ما نمي‌خورد، موافق نيستم. به نظر من حتي اگر مسائل کتاب‌ها، چه در ژانر وحشت و چه ساير ژانرها با فرهنگ ما متفاوت است، ايرادي ندارد.

او با بيان اين‌که بچه‌ها بايد با مسائل فرهنگي متفاوت آشنا شوند، گفت: اگر از بچگي با اين‌ها آشنا شوند، ياد مي‌گيرند وقتي در موقعيتي قرار گرفتند که فردي چنين فرهنگ‌هايي داشت چطور با او برخورد کنند. من فکر مي‌کنم اگر از بچگي زمينه آشنايي داشته باشند، ياد مي‌گيرند که جنبه‌هاي منفي آن را نپذيرند؛ حتي اگر در سن بالاتر با آن مواجه شوند.

جعفري رويدادهايي مثل هالووين را آيين و فرهنگ ديگر ملت‌ها دانست و بيان کرد: اين رسم‌ها هم مثل آيين‌هايي است که ما داريم، مثل مراسم نوروز. چه اشکال دارد که بچه‌ها با آن‌ها آشنا شوند؟ وقتي اين چيزها خيلي پنهان شوند و عنوان نشوند بالاخره از طريق رسانه‌هايي مثل اينترنت به گوش بچه‌ها خواهند خورد. ولي اگر بچه‌ها خيلي ملموس و ساده در کتاب‌ها با آن‌ها برخورد کنند مثل يک آشنايي است اما وقتي که جلو چنين کاري گرفته شود براي‌شان چيز عجيب و شگفت‌انگيزي مي‌شود که اتفاقا جذابيت بيشتري دارد. به نظر من بايد مثل يک آيين با اين‌ها برخورد شود، چه بسا مي‌تواند آيين بامزه‌اي هم باشد.

اين نويسنده همچنين درباره وضعيت کيفي آثار تاليفي ايراني در ژانر وحشت گفت: زماني ما چيزي به اسم ژانر وحشت نداشتيم يا اگر بود، خيلي کم بود. اما وقتي که من يا ساير همکارها به مدرسه‌ها و فرهنگسراها مي‌رفتيم و با بچه‌ها رودررو مي‌شديم، مي‌ديديم که اين اصلا يک نياز روحي در اين سن است؛ چون بچه‌ها با هيجان‌هاي خيلي زيادي روبه‌رو و تخليه هيجان مي‌شوند. ژانر وحشت بيشترين تخليه هيجان را در انسان دارد. به نظر من خيلي خوب است که ژانر وحشت باب شده. اين روزها هم خيلي زياد شده است.

لاله جعفري در پايان اظهار کرد: امروزه ما نويسنده‌هايي داريم که مي‌توانيم بگوييم وحشت‌نويس هستند؛ يعني متخصص اين کارند، مثل آقاي سيامک گلشيري که اکثر کارهاي‌شان در ژانر وحشت است و خيلي هم بين نوجوانان طرفدار دارد. يک بار براي ترويج کتاب به روستايي دورافتاده رفته بودم، وقتي اسم کارهاي ايشان آمد، همه ايشان را مي‌شناختند. ژانر وحشت نياز است و از سوي نويسندگان ايراني هم خيلي به آن توجه شده و اين خيلي خوب است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar