ايرنا/ به گزارش از روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ابوالفضل ربيعي، وابسته فرهنگي ايران در جمهوري خودمختار نخجوان گفت: حادثه غدير يک واقعه تاريخي براي تعيين سرنوشت تمام انسان‌ها در طول تاريخ است. به همين جهت، نوشتن و سخن گفتن از غدير خم يکي از وظايف اصلي ما محسوب مي‌شود.

وي افزود: پيامبر اکرم (ص) درباره عموميت غدير، ابديت و ماندگاري در بخشي از خطبه غدير مي‌فرمايند: «اي مردم! من امر خلافت را به عنوان امامت و وراثت در نسل خود تا روز قيامت به وديعه مي‌سپارم، و من ابلاغ کردم آنچه را مامور به ابلاغش بودم تا حجت باشد بر حاضر و غائب و بر همه کساني که حضور دارند يا ندارند، به دنيا آمده‌اند يا نيامده‌اند، پس حاضران به غائبان و پدران به فرزندان تا روز قيامت برسانند.» بنابراين همگان در گفتن و پخش و نشر حديث و جريان غدير مسئول‌اند و تا روز قيامت اين وظيفه سنگين بر دوش ولايت‌مداران خواهد بود.

ربيعي اظهار کرد: با توجه به اهميت اين رسالت و اينکه جمهوري آذربايجان و نخجوان به لحاظ جمعيتي دومين کشور شيعي بعد از ايران قرار دارد، موضوع معرفي و آشنايي بيشتر کودکان و نوجوانان با واقعه غدير خم مورد توجه قرار گرفت و در اين نوشته سعي شد اين واقعه به زبان ساده و کودکانه و چگونگي انتقال پيام غدير را به کودکان و نوجوانان در قالب داستان به زبان آذري ترجمه و بصورت نشر الکترونيکي در اختيار شيعيان اين منطقه قرار دهيم.

وي همچنين، مطرح کرد: ترجمه اين کتاب داستان به زبان آذربايجاني مي‌تواند در نشان دادن واقعه غدير خم و موضوع مهم جانشيني حضرت علي (ع) براي کودکان و نوجوانان و والدين براي انتقال اين پيام  به فرزندانشان در اين منطقه مؤثر باشد. اين دومين کتاب داستان کوتاه براي کودکان و هفتمين کتابي است که وابستگي‌ فرهنگي کشورمان در نخجوان از سال گذشته تاکنون، ترجمه و منتشر مي‌کند.

علاقه‌مندان مي‌توانند به نشاني https://nakhchivan.icro.ir/uploads/۲۹۸_۲۷۴۳_۶۶_null.pdf  مراجعه و فايل  الکترونيکي اين کتاب را دريافت کنند.

غدير خم در يک نگاه

غدير خم نام رود و ناحيه‌اي ميان مکه و مدينه است که پيامبر اسلام (ص)، در ۱۸ ذي‌الحجه سال ۱۰ هجري قمري (برابر با ۲۸ اسفند سال ۱۰ خورشيدي) علي بن ابي طالب (ع) را در آن محل «مولاي» مؤمنان اعلام کرد. سالروز اين واقعه در ميان شيعيان به عيد غدير شهرت دارد.

پيامبر اسلام (ص)، در بازگشت از آخرين حج خود همه مسلماناني را که در حج شرکت داشتند در غدير خم جمع و خطبه‌اي ايراد کردند که عبارت معروف مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا عليٌ مَولاه (ترجمه: هرکه من مولاي اويم پس علي مولاي اوست) قسمتي از آن است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar