ايسنا/ يک سال مي‌گذرد از روزي که بدرالزمان قريب، زبان‌شناس، نويسنده و استاد فقيد، سال‌ها پژوهش به‌ويژه در زمينه زبان سُغدي را به‌جا گذاشت و رفت.
 فرهنگستان زبان و ادب فارسي هفتم مردادماه امسال، هم‌زمان با نخستين سال‌روز درگذشت بدرالزمان قريب، با يادي از اين عضو پيوسته خود نوشته است: «هفتم مردادماه ۱۴۰۰، مصادف است با نخستين سالگرد درگذشت دکتر بدرالزمان قريب، عضو پيوسته فقيد فرهنگستان زبان و ادب فارسي و زبان‌شناس و استاد دانشگاه. 

زنده‌ياد دکتر بدرالزمان قريب زاده ۱۳۰۸ در تهران بود و مدرک دکتري زبان‌هاي باستاني خود را از دانشگاه پنسيلوانياي امريکا دريافت کرده بود. وي که به خانداني اصيل و فرهيخته تعلق داشت، در حوزه زبان‌هاي باستاني ايران صاحب شهرت و اعتبار جهاني بود و از مفاخر علمي کشور به شمار مي‌آمد.

دکتر قريب از جمله شخصيت‌هاي برجسته‌اي بود که در زمينه‌هايي از ايران‌شناسي فعاليت مي‌کرد که کمتر کسي وارد آن حوزه‌ها شده بود. يکي از مهم‌ترين کارهاي ايشان تأليف فرهنگ سُغدي بود که تمام متخصصان اين زبان ناگزير از مراجعه به آن هستند.

برخي از آثار شادروان دکتر بدرالزمان قريب عبارت‌اند از: تحليل ساختاري فعل در زبان سُغدي؛ زبان‌هاي خاموش، يوهان فريدريش (ترجمه، با همکاري يداللّٰه ثمره)؛ وسنتره جاتکه، داستان تولد بودا به روايت سُغدي؛ فرهنگ سُغدي (سُغدي ـ فارسي ـ انگليسي)؛ تاريخچه گويش‌شناسي در ايران؛ مطالعات سُغدي؛ پژوهش‌هاي ايراني باستان و ميانه. 

فرهنگستان زبان و ادب فارسي براي آن استاد فقيد آرامش روان مسئلت مي‌کند و در نخستين سالگرد درگذشت ايشان، ياد وي را گرامي مي‌دارد. 

توضيح اين‌که فرهنگستان بر آن بود که در سالگرد درگذشت اين استاد فرزانه و عضو فقيد پيوسته خود مراسم يادبودي با حضور شخصيت‌هاي فرهنگي و دوستداران ايشان برگزار کند که متأسفانه به دليل تداوم شرايط بحراني ناشي از همه‌گيري کويد ـ ۱۹ انجام آن ميسر نگشت.» 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar