ايسنا/نويسنده جوان و بين المللي آثار کودک و نوجوان و البته کتاب فاخته‌هاي ناصره به بيان اهداف و مباني فکري خود براي انتشار کتاب خود با موضوع مهدويت پرداخت.

ناهيد رحيمي بيان کرد: از سال ۸۴ فعاليت و همکاري خود را با نشريات کودکان و نوجوان و همچنين نشريات مهدويت از جمله مليکا، انتظار نوجوان، ساعت سه و سه يک سه آغاز کردم و همين شروعي شد براي آشنايي با موضوعات مهدوي با مخاطب گروه سني کودک و نوجوان که سبب شد متوجه غفلت از سوالات اين قشر و عدم پاسخ به آن‌ها شوم، لذا زاويه ديد مناسبي نيز در اين عرصه نبوده به‌طوري‌که بيشتر مباحث به صورت کليشه و کلي و شعاري مطرح  مي‌شد که باورپذير نبودند، همين موضوعات دست به دست هم داد که دست به نوشتن کتاب‌هايي شوم که درخور مشغله‌هاي ذهني اين قشر باشد.

وي افزود: خط فکري بنده از ده سال پيش دراين مسير قرار گرفت و داستان‌هايي با پشتوانه‌هايي بسيار قوي و ناشي از تحقيقات چند بعدي من در اين زمينه بود، از اين رو سعي براين شد که به جهت مخاطب باهوش و تنوع‌طلب من خلاقيت کار افزايش يابد و به همه سوالات و چالش‌هاي وي پاسخ داده‌شود.

رحيمي از تاثير مثبت تاخير در چاپ و انتشار آثارش گفت و اظهار کرد: اين روال طولاني و پرمکث چاپ کتب باعث پختگي و کامل‌تر شدن آن‌ها و بازنويسي و ويراستاري حرفه‌اي توسط اساتيد محترم مي‌شد، در سال جاري نيز نشر محترم ساد و برنده جايزه جلال اين داستان‌ها را مطالعه و مناسب تاييد کردند که منجر به انتشار کتاب فاخته‌ ناصره شد.

اين فعال ادبي در خصوص محتواي اين داستان‌ها خاطرنشان کرد: اين کتاب حاوي هفت داستان در يک مجموعه داستان است که روايت از زوايا و ابعاد متفاوت‌تري در موضوع مهدويت و انتظار مطرح شده و شيعيان کم‌وبيش آشنايي با آن‌ها دارند، لذا شيوه بحث متفاوت نسبت به کتب مشابه خود است و براساس روايات و اسناد حقيقي در کنار شخصيت‌هاي خيالي براي پيش‌برد بهتر قصه است.

اين نويسنده خوش‌ذوق، دغدغه خود را پاسخي جامع و کامل به نياز مخاطبين عنوان کرد که با زباني ساده، ملموس و قابل درک مباحث مطرح شده، مباحثي که براي خود او نيز تا سنين جواني سوال و ابهام برانگيز بوده‌است.

وي چينش فاخته‌هاي ناصره را تعمدا از بازه زماني نزديک به دور طراحي کرد و دراين خصوص اظهار کرد: براي بيان روايات از زمان حال به گذشته استفاده شده، در کتاب نيز يک‌سري وقايع تاريخي به چشم مي‌خورد، چراکه وقايع دوران زيست امام زمان(عج) و سه ائمه آخر براي بيشتر مخاطبين من مجهول و نامأنوس بود و اطلاع کافي در اين‌باره وجود نداشت.

رحيمي تاريخ‌خواني را يک امر مهم در فراگيري و علم به گذشته برشمرد و گفت: قشر نوجوان بايد پويا و فعال باشد و به هرآنچه مي‌شنود بسنده نکند، ازين رو روحيه جويندگي و تحقيق را بايد در خود پرورش دهد و ابهامات ذهن خود را با تاريخ‌خواني و تحقيق و جستجو برطرف کند.

وي هدف خود از نشر اين کتاب را سير تاريخي افراد بعد از خواندن آن بيان کرد و افزود: در واقع بعد از مطالعه کتاب بايد خواننده به درک وقايع و نکات کتاب برسد و در آنها تفکر کند، از نظر بنده اين خيلي مهم است که بعد مطالعه يک اثر در آن بينديشد و اين براي نويسنده نيز بسيار شادي‌آور است، لذا ما در عصري به سر مي‌بريم که مباحث ديني و مذهبي با چالش‌ها و شبهات زيادي روبه‌رو است و بدون سند و پشتوانه منطقي نمي‌توان مطلبي را القا کرد.

نويسنده کتاب فاخته‌هاي ناصره از مشکلات سرراه خود براي نوشتن کتاب گفت و اظهار کرد: اولين و مهمترين مسئله پيش‌رو نبود منابع و اسناد قابل دسترس در اين موضوع بود، به خصوص که بسياري از داستان‌هايي که بنده طي  اين ۱۰ سال نوشتم به دليل نبود سند متقن و محکم حذف مي‌شدند.

رحيمي نبود پاسخي مناسب و واحد براي منابع روايي کتاب خود را از ديگر مشکلات برشمرد و گفت: خيلي از اسناد به دليل چندپارگي و تفسيرهاي متعدد آن باعث غيرقابل‌قبول شدن آن‌ها به‌خصوص در مذهب تشيع مي‌شد و بنده با تلاشي مضاعف سعي در گردهم‌آيي مناسب و يکپارچه داستان‌ها کردم که اميدوارم به مذاق مخاطب خوش آمده باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar