logo

نوشیدن «آب‌پرتقال در کربلای ۵»؛ روایت مدافعان سلامت از روزهای کرونایی

منبع
ايرنا
بروزرسانی
نوشیدن «آب‌پرتقال در کربلای ۵»؛ روایت مدافعان سلامت از روزهای کرونایی

ایرنا/ کتاب آب ‌در کربلای ۵، شامل ۱۳۵ خرده‌روایت کرونایی از مدافعان سلامت با حضور مسئولان دانشگاه و بیمارستان بقیة‌الله الاعظم (عج)، مسئولان حوزه هنری انقلاب اسلامی، خانواده‌های شهدای مدافع سلامت، راویان کتاب، اصحاب رسانه و جمعی از فعالان مدافع سلامت در بیمارستان بقیةالله‌‏، رونمایی شد.

در آغاز مراسم دکتر بهزاد عین‌الهی و چند تن از پرستاران مدافع سلامت که از راویان کتاب نیز هستند به بیان خاطراتی از دوران فعالیت خود در دوره همه‌گیری کرونا پرداختند. همه بر این نکته تاکید کردند که با وجود فشار سنگین کاری و از دست دادن همکاران خود، چطور فداکارانه در محل کار حاضر می‌شدند و مسئولانه به ارائه خدمات می‌پرداختند.

در ادامه محمدرضا سنگری رئیس اندیشکده ادبیات پایداری حوزه هنری ضمن تقدیر از تلاش مجاهدانه مدافعان سلامت و تاکید بر نگارش  ارزش‌های عظیم دوران مقابله با کرونا، گفت: این خاطرات و دستاوردها باید نگاشته شود تا در آینده واژگونه به جامعه منتقل نشود؛ در بحث مقابله با کرونا علاوه بر این‌که تعالی معنوی اتفاق افتاد، هم زمان به رشد علمی نیز دست یافتیم و این باعث شد تا ظرفیت‌های مقابله با این بیماری نیز بالا رود. او با بیان اینکه عاشورا و کربلا، دفاع مقدس و مدافعان سلامت سه وجه از تلاش‌هایی هستند که باید در پاس‌داشت آن‌ها تلاش بسیاری انجام داد، تصریح کرد: دستاوردهای فکری و علمی که در مساله مقابله با کرونا داشتیم باید منتشر شود؛ این‌ها در حالی باید صورت گیرد که بدانیم وقتی این بیماری شیوع یافت با کرونا هراسی‌های بسیاری مواجه شدیم.

سنگری در ادامه با اشاره به اینکه الان ترس‌های اولیه را در مقابله با این بیماری نداریم، بیان داشت: بعضی از مدافعان سلامت غریبانه شهید و تشییع شدند و علاوه بر این دوری از خانواده، داغ داری کادر درمان و تشییع در غربت، از جمله مواردی است که بین کادر درمان طی مدت فراگیری کرونا وجود دارد.

کرونا ساخت انسان نیست
سردار ابراهیم متولیان، جانشین فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله‌الاعظم در آیین رونمایی از کتاب آب‌پرتقال در کربلای ۵، گفت: ما ایرانی‌ها مشکلی داریم‌ که به‌رغم آن که در رابطه با رویدادها و حوادث عملکرد خوبی داریم؛ در جمع آوری اسناد و مستندنگاری خوب عمل نمی‌کنیم. کرونا وقتی وارد شد همه با مشکل مواجه شدند ولی با فعالیت‌های جهادگرانه کادر درمان توانستیم تلاش‌های بسیاری را برای مقابله با کرونا انجام دهیم به عنوان مثال در این بیمارستان یک نفر هم‌ از کادر درمان، میدان مبارزه با کرونا و درمان بیماران کرونایی را خالی نکرد. موضوعی که در برخی مراکز درمانی با آن‌ مواجه بودیم.

او ادامه داد: وقتی مجموع اقدامات انجام‌ شده از زمان فراگیری کرونا را در جهان تاکنون بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم، شیوع کرونا را نمی توان حمله بیولوژیک دانست به‌ عبارت دیگر اینکه کرونا حمله بیولوژیک و ساخت انسان است را قبول ندارم زیرا اگر بود شاهد غافل‌گیری در مواجهه با این بیماری در دیگر کشورها نبودیم و برای در اختیار داشتن ماسک، محموله های یکدیگر را سرقت نمی‌کردند.
 مهدی عجم با ارائه توضیحاتی در مورد چگونگی تالیف کتاب تاکید کرد: جمع آوری و پیاده سازی ۱۳۵ خرده روایت کرونایی به مدت ۱۰ ماه صورت گرفته است. در میانه کار و پیاده کردن مصاحبه‌ها متوجه شدم یکی از این شخصیت‌هایی که مصاحبه گرفتم و صحبت کردند در فهرست من نیستند بعدها به کمک همکاران فهمیدیم این صدای شهیدی است که کلمات عرفانی بسیار عمیقی را گفته بود و بخشی از کتاب مزین به خاطرات ایشان شد.
عجم در ادامه تصریح کرد: برای تالیف این اثر ساعت‌‏ها، درباره خاطرات و روایت‌‏های شماری از کادر درمانی بیمارستان بقیةالله‌‏ گفت‏‌وگو کردم؛ پزشکان و پرستارانِ عزیزِ فعال در صف اول مبارزه با ویروس  کرونا که قریب یک سال و اندی هم‏دوشِ بسیاری مراکز درمانی کشور، شب و روز، در جهادی مقدس، مشغول خدمت ‏اند و این دفتر فقط بخش کوچکی و نمی ‏از دریای ایثار و جهاد آن‏هاست. اگر روزگاری جهاد، پشت خاکریزها و در سنگرها بود، امروز در بخش‌‏های درمانی و با دارو و درمان که نه، با دل و جان است؛ جهادی درست مانند دفاع مقدس هشت ‏ساله‌‏مان؛ جهادی که کماکان ادامه دارد.

او با اشاره به زحمات سایر اقشار مدافع سلامت، گفت: به‏ جز پزشکان و پرستاران، سایر اقشار شریف، مانند نیروهای بخش‌‏های تشخیصی سی‏تی‌‏اسکن، رادیولوژی، آزمایشگاه همچنین عزیزان خدمات و نیروهای انتظاماتِ بسیاری مراکز درمانی، مجاهدانه در این مسیر تلاش کردند که جای خاطرات و روایت‏‌هایشان در این کتاب خالی است و اگر خدا بخواهد به زحمات و ایثار این عزیزان هم خواهیم پرداخت.

در پایان مراسم فرزندان دو تن از شهدای مدافع سلامت که در دوران کرونا، جان خود را برای دفاع از سلامت مردم تقدیم کردند، کتاب آب پرتقال در کربلای ۵ را رونمایی کردند و جمعی از میهمانان حاضر با کتاب عکس یادگاری گرفتند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره