تسنیم/ کتاب دارای فصل‌های «چرا پزشک شدم»، «دانشگاه تبریز دانشکده پزشکی»، «زندانی سیاسی»، «پس از آزادی»، «تصمیم بزرگ»، «بعضی از بزرگانی که در خدمت‌شان بودم» و 18 صفحه آلبوم است.

در فصل سوم این کتاب می‌خوانیم: «در سال 46-47 من دانشجوی سال دوم رشته‌ پزشکی بودم. هرچه به سال 50 نزدیک‌تر می‌شدیم مبارزات سیاسی در ایران به‌ویژه در دانشگاه‌ها اوج بیش‌تری می‌گرفت. در بیش‌تر مواقع دانشگاه تبریز در اعتصاب به سر می‌برد و اغلب دانشجویان ضدحکومت بودند. بحث و گفتگوها، اعلامیه‌ها رفته‌رفته در من هم تاثیر گذاشت و به توصیه‌ دانشجویان سیاسی شروع به خواندن کتاب‌های سیاسی و ایدئولوژیک کردم. تازه خبردار شدم که کودتای 28 مرداد برای کشور ما چه فاجعه‌ای بوده است.

می‌توان گفت که از سال دوم من یک پا سیاسی شده بودم، ولی سیاست هنوز به کنه دل من راه نیافته بود. گرایش اصلی من ـ حتا تا به امروز که دارم کتاب «خاطره‌ها و خطرها» را می‌نویسم، مطالعه‌ علوم پزشکی و اجتماعی است. گویی من برای خودم تنها یک رسالت می‌شناختم: پزشک شدن و در خدمت بیماران قرار گرفتن.»

یکی از بخش‌های مهم کتاب شرح ماجراهای باندبازی و سیاست ورزی برخی پزشکان سودجو در تسلط و سواستفاده از خدمات پزشکی همکاران و از میدان به در کردن پزشکان مستقل است که به صورت مستند و جالبی تنظیم شده است.

دکتر عاطفی از جمله پزشکانی است که علاوه بر علم‌پزشکی علاقه مند به سایر علوم نظری و فرهنگ اجتماعی بوده و در زمینه ارتباطاتش در این زمینه بویژه حشر و نشرش با هنرمندان بزرگ خاطراتی دارد که در فصل جداگانه این کتاب آمده است.

چاپ نخست کتاب «چرا پزشک شدم» در قطع رقعی و در 198 صفحه از سوی نشر سها در اختیار علاقه‌مندان به ویژه دانشجویان پزشکی که گرایشی به خواندن تجربیات پیشکسوتان خود دارند قرار گرفته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar