فارس/ آیین رونمایی از کتاب «صبح تازه دم» اثر عاطفه جوشقانیان جمعه ۶ خردادماه، با حضور جمعی از شاعران و خوشنویسان کشورهای ایران، افغانستان، هند و پاکستان با مدیریت علیرضا قزوه و اجرای سیدمسعود علوی تبار به میزبانی گروه بین‌المللی هندیران برگزار شد.

در ابتدای مراسم علیرضا قزوه، شاعر و رئیس مرکز شعر و موسیقی و سرود صدا و سیما ضمن عرض تبریک به عاطفه جوشقانیان، بیان داشت: کتاب خوب «صبح تازه دم» عاطفه جوشقانیان در سبک زندگی ایرانی، اسلامی به‌خصوص در حوزه بانوان شعرهای قابل تأملی دارد.

رضا اسماعیلی شاعر و منتقد ادبی، در بخشی از سخنان خود، تحت عنوان مقابله با «جوان مرگی» شعر، بیان کرد: عاطفه جوشقانیان در شمار شاعرانی است که با «آموزش» پا به وادی شعر و ادبیات گذاشته است. از همین رو، دوران دانش‌آموزی و تجربه اندوزی را با موفقیت پشت سر گذاشته و کم‌تر از یک دهه به شاعری مطرح و صاحب نام با آثاری قابل تأمل تبدیل شده است. از این منظر می‌توان او را فرزند «آموزش» و «کوشش» دانست.

رضا اسماعیلی در ادامه اظهار کرد: حضور در کلاس‌های درس بزرگان شعر و ادب و توفیق شرکت در اردوهای آموزشی شهرستان ادب، فرصتی طلایی برای جوشقانیان و نسل شاعران جوان برای قد کشیدن و به خود رسیدن در عرصه ادبیات بوده است. توفیق بزرگی که می‌توان آن را با حضور نسل اول شاعران انقلاب در جلسات نقد شعر حوزه هنری مقایسه کرد.

سیدمسعود علوی تبار شاعر، با قرائت آیه «وَالصُّبْحِ إِذَا تَنَفَّسَ» (سوگند به صبح چون دمیدن گیرد)، از سوره تکویر به معرفی اجمالی شاعر کتاب «صبح تازه دم» پرداخت و بیان داشت: عاطفه جوشقانیان متولد ۱۳۷۱، دارای مدرک کارشناسی علوم تربیتی و کارشناسی ارشد نهج‌البلاغه است. وی شاعری است که تمرکزش در سرودن شعر و آفرینش آثار ادبی بیشتر بر جایگاه خانواده و سبک زندگی، خصوصاً بر شخصیت، هویت و کرامت بانوان، استوار است. در همین راستا وی دبیر کنگره ملی شعر خانواده و سبک زندگی زیر یک سقف و همچنین دبیر محفل شعر بین‌المللی جمعیت «فرزند صالح» نیز است.

وی ادامه داد: «صبح تازه‌ دم» با محتوای اشعار خانوادگی و سبک زندگی، عنوان جدیدترین مجموعه شعری عاطفه جوشقانیان است که به تازگی توسط انتشارات «شهرستان ادب»، با ۴۵ غزل عاشقانه و آیینی، در قطع رقعی و در ۱۰۰ صفحه به چاپ رسیده است.

علوی تبار در انتها اظهار داشت: اشعار مجموعه «صبح تازه دم» در خوانش و در ساختار ظاهری کلمات و جمله‌ها، چون جویباری روانند و در مضمون و محتوا همچون لجه‌ای عمیق، غواصی معانی را توسط خواننده طالب‌اند. صاحب این مجموعه شاعری است که در اشعارش می‌تواند با زیر و رو کردن ضمیر باغچه‌ها، میان حافظه دانه‌ها راه یابد و قدرت صنع خداوند را به تماشا بنشیند و یا ماه را از آسمان تا پیش پای دلدار به پائین بکشاند.

وی ادامه داد: ذهن سیال و شاعرانه شاعر در پی جستجوی معانی، از وادی صورت تا میدان‌گه سیرت جولانی مادام دارد و در این وسعت بی‌کران، صبح و روشنایی را تنفس می‌کند و از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌گوید و از مهدی موعود (عج)، از شمس‌الشموس توس می‌گوید و از قمر بنی هاشم، از پدر بزرگ می‌گوید و از منزلت مادر، از ابومهدی المهندس و از سردار دلها می‌گوید.

نغمه مستشار نظامی، شاعر و دبیر محافل ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: عاطفه جوشقانیان بانویی از نسل شاعران متعهد و دغدغه‌مند انقلاب است که در سال‌های اخیر با تمرکز بر برگزاری کنگره زیر یک سقف قدم ارزشمندی در جهت تجلی نقش‌های ارزشمند بانوان در خانواده و جامعه و حفظ ارزش‌های اصیل بانوان ایرانی برداشته است. صبح تازه دم نیز مجموعه‌ای است در راستای همین دغدغه و هدف ارزشمند.

زیبا فلاحی نویسنده و پژوهشگر ادبی گفت: شعر عاطفه جوشقانیان، بر طبیعت خود بافته شده است. طبیعتی که خودکفا و ساده پوش است. شاعر طبع روان و سیالی دارد و بر ارکان شعر خود تسلط دارد. تکرار در سرود‌ه‌های جوشقانی بدیع و همراه با معنا جان می‌گیرد.

فلاحی تأکید کرد: شعر وی خواب لحظه هاست. لحظه‌های پر از نجوا با خدا، با من درون، دعوت به خیر و پرهیز از گناه. زبان او رمانتیسیسم خودش را دارد و از بیرون دستور نمی‌گیرد. شعر بر بستر رضایت و انتظار می‌روید و به همان ارتفاع هیجان دارد.

در ادامه فاطمه نانی زاد، شاعر اظهار کرد: اشعار مجموعه صبح تازه دم ، سرشار از محتوا و مضامینی است که ایده و عقیده و سبک زندگی ایرانی و اسلامی یک بانوی شاعر و یک فعال پر توان فرهنگی و اجتماعی را چون آفتابی روشن به آسمان ذائقهٔ مخاطب عرضه می‌کند و احترام او را بر می‌انگیزد.

فاطمه عارف نژاد شاعر، هم در رابطه با نام مجموعه «صبح تازه دم» گفت: اگر عنوان کتاب قرار است چیزی از روح کلی کتاب به خواننده بگوید، صبح تازه‌دم تمام و کمال از پس انجام وظیفه برمی‌آید و به باورم آینه خوبی است برای حال‌واحوالی که خود شاعر در آن زندگی می‌‌کند.

سیده فرشته حسینی هم گفت: در مجموعه «صبح تازه دم» شور زندگی و گرمی خانواده موج می‌زند و در تمام اشعار به نحوی سبک زندگی اسلامی تبلیغ و معرفی می‌شود و عاشقانه‌ها و آیینی‌هایش پرچمدار پر افتخار سبک زندگی اسلامی است او به خوبی تصویر زنی را به نمایش می‌گذارد که در جامعه حضور پررنگ دارند و این حضور با هویت اصلی او یعنی خانه‌داری و فرزند پروری منافاتی ندارد بلکه مکمل همدیگر هستند.

در این ویژه برنامه که از ساعت ۲۱ آغاز و نزدیک به ۲ ساعت به طول انجامید شاعران و هنرمندانی چون علیرضا قزوه، رضا اسماعیلی، عبدالرحیم سعیدی راد، سیدمسعود علوی تبار، بلرام شکلا، سیدمهدی بنی‌هاشمی، مسعود ربانی، سیدامین باطنی، سیدحکیم بینش، عزیز آذین فرد، عسکر حکیم، نغمه مستشار نظامی، فاطمه ناظری، مریم بشر دوست، سارا عبداللهی‌فر، زهرا میریان کرمی، صبا فیروزی، زیبا فلاحی، فاطمه نانی‌زاد و مهسا ایمانی حضور داشتند.

نمونه‌ای از غزلیات مجموعه «صبح تازه دم» را که در این نشست قرائت شدند را با هم مرور می‌کنیم.

به آسمان شبی پر ستاره رو کردم
به جست‌وجوی تو با ماه، گفت‌وگو کردم

پرید تیرگی از شاخه شاخه‌ روحم
نسیم تازه دم صبح را که بو کردم

و سرگذشت سفرهای رود را خواندم
به آن طراوت جاری چه خوب خو کردم

میان حافظه‌ دانه‌ها تو را دیدم
ضمیر باغچه‌ها را که زیر و رو کردم

به گندمی که به سوی تو قد کشیده، قسم
که من تو را فقط ای نور! آرزو کردم

تو در کنار منی، روی خاک، اما من

تو را همیشه در افلاک جستجو کردم

کنار فضه صمیمانه کار می‌کردی
به کار کردن خود افتخار می‌کردی

درخت‌های بهشتی به پایت افتادند
همان شبی که هوای انار می‌کردی

فقیر هرچه می‌آمد اسیر بر می‌گشت
تمام عالمیان را دچار می‌کردی

دلیل خنده حیدر! چه شد که بعد پدر
مدام گریه بی‌اختیار می‌کردی؟!

چه شد محبت همسایه‌ها؟ دعایت را
چه مادرانه به آن‌ها نثار می‌کردی!

تمام مردم اگر کور و کر، علی دیده است
فدک فدک همه جا را بهار می‌کردی

و شقشقیّه به نهج‌البلاغه رو آورد
شبی که پشت به این روزگار می‌کردی

چقدر خانه مرتب شد آن شب آخر
اگر مریض نبودی چه‌کار می‌کردی؟

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید

instagram.com/akharinkhabar