ايسنا/ به دليل برگزيت قرار است توليد خودروهاي قشقايي جديد تا سال آينده انجام نشود.
 شيوع کرونا و بلاتکليفي در چگونگي روابط بين انگليس و اتحاديه اروپا باعث شده است تا خودروسازي نيسان از برنامه قبلي خود عقب نشيني کند و توليد نسل جديد خودروهاي قشقايي را تا اواسط سال ۲۰۲۱ به تعويق بياندازد.  

فايننشيال تايمز به نقل از منابع آگاه خود گفته است قرار بود توليد اين خودروها در ماه اکتبر امسال آغاز شود. نيسان براي راه اندازي اين کارخانه که در شهر ساندرلند واقع شده، حدود ۴۰۰ ميليون پوند سرمايه گذاري کرده است.  

از زمان شيوع کرونا تاکنون تقاضا براي خريد خودرو در انگليس و اروپا کاهش محسوسي داشته است. انگليس اکنون پنجمين کانون اصلي درگير با کرونا در جهان به شمار مي رود و فعاليت هاي اقتصادي و توليدي در آن کاهش محسوسي داشته است. به گفته نيسان، يکي ديگر از عوامل اصلي ايجاد وقفه در برنامه هاي اين شرکت مساله برگزيت و نامعلوم بودن آن است. نيسان از دولت انگليس خواسته است تا هر چه زودتر توافق خود با اتحاديه اروپا را نهايي کند تا چارچوب مشخص ميزان دسترسي به بازارهاي اروپايي مشخص شود.

کارخانه نيسان در ساندرلند يکي از بزرگ ترين کارخانه هاي توليدي در انگليس است و حدود نيمي از نيم ميليون خودروي توليدي در اين کارخانه روانه ديگر کشورهاي اروپايي مي شود. اين کارخانه مرکز اصلي توليد نيسان قشقايي در اروپا محسوب مي شود و اگر توافق مشخصي در حوزه برگزيت ايجاد نشود، خودروهاي وارداتي مشمول تعرفه زيادي خواهند بود که رقابت پذيري محصولات توليدي نيسان را در برابر رقبايش به شدت کاهش خواهد داد.  

به گفته فايننشيال تايمز، احتمالا زودتر از آوريل سال آينده توليد نسل جديد آغاز نخواهد شد. آخرين نسل نيسان قشقايي در سال ۲۰۱۴ رونمايي شد و تاکنون همين محصول نيز روي خط توليد باقي مانده است. پيش از اين نيز ديگر خودروساز مشهور ژاپني يعني هوندا از برنامه ريزي براي کمرنگ کردن حضور خود در انگليس به دنبال برگزيت خبر داده بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar