ايسنا/  از سوي ستاد توسعه فناوري‌هاي فضايي و حمل‌ونقل پيشرفته معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري دو طرح در راستاي کاهش آلايندگي‌هاي زيست‌محيط اجرايي مي‌شود.

وارونگي هوا يا دما پديده‌اي است که در آن يک لايه هواي گرم، در بالاي شهر يا يک منطقه خاص به‌وجود مي‌آيد و در آن ناحيه ماندگار مي‌شود. در اين شرايط گازهاي آلاينده توليد شده در لايه زيرين حبس مي‌شود و به تدريج غلظت آلاينده‌ها به طور قابل ملاحظه‌اي افزايش مي‌يابد. 

توليد خودروها يا موتورهاي با آلايندگي کمتر يکي از روش‌هاي موثر در کاهش اين آلايندگي‌ها است. از اين رو ستاد توسعه فناوري‌هاي فضايي و حمل‌ونقل پيشرفته معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در تلاش است تا با اجراي طرح‌هايي در حوزه حمل‌ونقل، نقشي موثر در کاهش اين آلاينده‌ها داشته باشد.

 از جمله اين طرح‌ها اجراي پروژه برقي‌ کردن خودروها است. اين کار با همکاري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، خودروسازها و فعالان صنعتي حوزه اتوبوس، موتورسيکلت و خودروهاي سواري در حال پيگيري است. در اين طرح قرار است اين وسايل نقليه به گونه‌اي نمونه‌سازي شوند که قابليت توليد و صنعتي شدن داشته باشند.

اين پروژه در قالب يک پلتفرم بومي و مشترک اجرايي مي‌شود.
بر اساس اعلام معاونت علمي، پروژه بعدي در اين حوزه، همکاري در طراحي و توليد موتورهاي کم‌مصرف با آلايندگي بسيار پايين و با مصرف زير ۵ ليتر در ۱۰۰ کيلومتر است که اين طرح چند سالي است در کشور آغاز شده و نتايج خوبي هم به دست آمده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar