اسب بخار/ یکی از «فورد موستانگ»های «النور» حاضر در فیلم «سرقت در ۶۰ ثانیه» در حراجی به فروش خواهد رسید.

علاقه مندان به دنیای خودرو و سینما، حتماً تاکنون نام فیلم سرقت در ۶۰ ثانیه را شنیده اند. فیلمی با هنرمندی «نیکلاس کیج» و «آنجلینا جولی» که ستاره آن یک دستگاه «فورد موستانگ شلبی GT500» مشهور به النور (Eleanor) است. این اولین باری نیست که فورد موستانگ (با تلفظ صحیح انگلیسی ماستنگ) به عنوان ستاره صحنه های تعقیب و گریز یک فیلم سینمایی شناخته می شود. پیش از این در فیلم هایی همچون «بولیت»، “The Thomas Crown Affair”، «سریع و خشمگین» و “Diamonds are forever” نیز شاهد حضور نمونه های مختلف ماستنگ بوده ایم.

 
 فیلم سرقت در ۶۰ ثانیه نیز اولین بار در دهه ۷۰ میلادی تولید شده و در سال ۲۰۰۰ نسخه دیگری از این فیلم بازسازی شده است. فورد ماستنگ شلبی GT500 النور مدل ۱۹۶۷، که نیکلاس کیج از آن به عنوان اسب تک شاخ خود در فیلم یاد می کند، توسط «چیپ فوز» و «استیو استنفورد» طراحی و تقویت شده است. این دو در مجموع ۱۱ دستگاه از النور را برای فیلم آماده سازی کردند.

نمونه ای که امروز به آن خواهیم پرداخت، شماره هفتم از یازده خودرو به شمار می رود. پس از انتشار فیلم سرقت در ۶۰ ثانیه، محبوبیت ماستنگ النور به طور چشمگیری افزایش یافت. همین امر موجب شد نسخه های فراوانی از این خودرو در سراسر جهان به صورت رپلیکا یا کیت کار ساخته شوند.

 
از آن جایی که تنها ۱۱ نمونه از این خودرو به صورت رسمی تولید شده و امروز تنها ۳ دستگاه از آن باقی مانده است، هر یک از نمونه های آن از ارزش خارق العاده ای برخوردار هستند. نمونه مورد بحث که اکنون در آلمان به سر می برد، روی عقربه شمار خود کارکرد ۱۱۷٫۱۸۴ کیلومتر را نمایش می دهد که برای یک خودروی نمایشی رقم قابل توجهی است. البته کارکرد این خودرو به نوعی مسرت بخش است، زیرا اکثر خودروهای نمایشی و مشهور، بیش تر عمر خود را در گاراژهای شخصی تلف می کنند.

خودروی مورد بحث از پیشرانه ۸ سیلندر ۵٫۸ لیتری تقویت شده توسط فورد ریسینگ بهره می برد. این پیشرانه قدرت ۴۰۰ اسب بخار و گشتاوری بیش از ۶۰۰ نیوتن متر تولید می کند. انتقال قدرت نیز توسط جعبه دنده ۴ سرعته دستی به چرخ های عقب صورت می گیرد.

تاکنون برای این خودرو که توسط وب سایت ChromeCars فهرست شده، قیمت پیشنهادی درنظر گرفته نشده است، اما یکی دیگر از نمونه های این خودرو پیش از این با قیمت ۸۵۲ هزار دلار فروخته شده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar