ديجياتو/ تايرها به خاطر ارتباط مداوم با سطح جاده و اصطکاک موجود همواره در معرض ساييدگي قرار دارند. اين امر سبب مي‌شود تايرها به مرور مستهلک شده و از بين بروند. حتما مي‌دانيد استهلاک تايرها با جدا شدن ذرات ريز لاستيکي – موسوم به ميکروپلاستيک‌ – و پخش شدن آنها در خيابان‌ها و جاده‌ها همراه است که آن هم در نهايت، آلودگي شهرها و محيط زيست را در پي دارد.

ميکروپلاستيک‌ها در کنار اينکه براي محيط زيست زيان‌آور هستند، باعث بروز مشکلات ديگري مي‌شوند. هر بار که ما پاي خود را روي پدال گاز و ترمز مي‌گذاريم و يا فرمان خودرو را مي‌چرخانيم، حجمي از ميکروپلاست‌ از تايرها جدا شده و با آب‌، غذا و هواي مصرفي ما ترکيب مي‌شوند. بد نيست اشاره کنيم ذرات بجا مانده از تاير خودروها، دومين ميکروپلاست آلاينده زمين محسوب مي‌شوند.

  
براي مقابله با اين مشکل، به تازگي استارتاپي به نام The Tyre Collective که متشکل از چند دانشجو است، دستگاهي را توسعه داده که مي‌تواند ذرات جدا شونده از جداره تايرها را جمع‌آوري کند. اعضاي اين استارتاپ اعتقاد دارند در آينده بحث آلايندگي خودروها نه با سوخت‌هاي فسيلي، بلکه با ميکروپلاست رها شده از تايرها در ارتباط خواهد بود.

  
ايده استارتاپ The Tyre Collective موفق به کسب جايزه جيمز دايسون شده است
دانشجويان استارتاپ The Tyre Collective در تحقيقات خود پي برده‌اند ذراتي که از تايرها جدا مي‌شوند، داراي بار الکتريکي مثبت هستند. به همين خاطر آنها دستگاهي ابداع کرده‌اند که داراي يک ديفيوزر با صفحات الکترواستاتيک بوده و ذرات جدا شده را جذب مي‌کند. اين دستگاه نياز به انرژي زيادي نداشته و براحتي مي‌توان آن را با دينام خودرو تغذيه کرد.

  
دستگاه استارتاپ The Tyre Collective به گونه‌اي طراحي شده که امکان نصب آن روي تايرهاي جلو و عقب وجود دارد و هنگام چرخش فرمان خود را با زاويه چرخ‌ها هماهنگ مي‌کند. ذرات جذب شده توسط اين دستگاه به يک کارتريج منتقل مي‌شوند. اين کارتريج نقشي همانند کيسه زباله جارو برقي داشته و هنگام سرويس خودرو مي‌توان آن را خالي کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar