پدال/ اول از همه سوپرکارها پدیدار شدند و بعد نوبت به هایپرکارها رسید. حالا شرکت یونانی اسپایروس پاناپولوس اتوموتیو یا به اختصار SP اتوموتیو می‌خواهد با معرفی گریک کیئوس Greek Chaos اولین “اولتراکار” دنیا را تولید کند. قرار بود این خودرو در نمایشگاه ژنو ۲۰۲۲ که لغو شد معرفی شود و به همین خاطر SP اتوموتیو تصمیم گرفت در برنامه خود تغییراتی داده و هیولای خود را زودتر معرفی کند.

بر اساس تیزر ۴ دقیقه‌ای منتشر شده، آرزوی تولید گریک کیئوس در سال ۲۰۱۹ شروع شد. هدف شرکت ساده بود:

تولید سریع‌ترین و پیشرفته‌ترین خودروی دنیا! شاهکار تکنولوژیک که به انحصاری‌ترین روش ممکن تولید می‌شود.

اطلاعات زیادی را می‌توان از این ویدئو استخراج کرد. مهم‌ترین نکته به متریال گران‌قیمت بکار رفته در این خودرو مربوط می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به تیتانیوم، فیبر کربن، زایلون (پلیمری قوی و سبک‌وزن)، کولار و سیستم اگزوز اینکونل اشاره کرد.

اما جذاب‌ترین بخش گریک کیئوس به قوای محرکه آن مربوط می‌شود. در تیزر خیلی به جزئیات اشاره نشده اما گفته می‌شود پیشرانه ۱۰ سیلندر ۴ لیتری توئین توربوی این هیولا در حالت پایه قدرت ۲۰۰۰ اسب بخاری داشته اما نسخه سطح بالای آن توانایی تولید ۳۰۰۰ اسب بخار را خواهد داشت و ردلاین آن به ۱۲ هزار دور خواهد رسید.

از جمله ویژگی‌های عملکردی گریک کیئوس هم می‌توان به شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۱.۸ ثانیه‌ای و حداکثر سرعت ۵۰۰ کیلومتر در ساعتی اشاره کرد.

حالا به قیمت می‌رسیم. SP اتوموتیو می‌گوید تنها ۱۰۰ دستگاه از گریک کیئوس را تولید خواهد کرد و سقف تولید سالانه آن تنها ۱۵ تا ۲۰ دستگاه خواهد بود. قیمت مدل پایه از ۵.۵ میلیون یورو شروع شده درحالی‌که برای مدل فول آپشن ۳۰۰۰ اسبی باید ۱۲.۴ میلیون یورو پرداخت کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar