پدال/ بنیاد گودوود با ساخت یک فیلم کوتاه، ۱۲ خودرو که بیشترین قدرت تولیدی از هر لیتر حجم موتور را دارند، معرفی کرده است.

در ابتدای تولید انبوه خودروها، محدودیت‌های گوناگون برای افزایش قدرت پیشرانه‌ها وجود داشت. ساده‌ترین راه برای رسیدن به این هدف، افزایش حجم موتور بود. به همین دلیل، پیشرانه‌های پرمصرف با اندازه‌های بزرگ و سیلندرهای متعدد ساخته شدند. حدود ۳۰ سال پس از اختراع خودرو، مهندسان شروع به کاهش وزن و ابعاد وسایل نقلیه‌ی موتوری کردند تا عملکرد فنی آن‌ها از نظر سرعت و شتاب بهتر شود.
 
پیشرانه یکی از سنگین‌ترین تجهیزات موجود در خودرو است. طبیعتا با کاهش وزن موتور می‌توان، وزن خالص خودرو را تعدیل کرد؛ اما به شرطی که قدرت و گشتاور خروجی تحت تاثیر نباشد. این شرایط، مهم‌ترین مشوق مهندسان مکانیک خودرو برای استفاده از توربوشارژرها، سوپرشارژرها و دیگر انواع سیستم‌های تقویت موتور است.

هفته‌ی قبل با پیشرانه‌های کم‌اینرسی آشنا شدیم و به کمک فیلم کوتاهی از مدیرعامل شرکت کونیگزگ، توضیح دادیم که یکی از توانایی‌های مهم در پیشرانه‌های امروزی، افزایش سریع دور موتور، پس از فشردن پدال گاز است. حالا با شاخص دیگری به نام قدرت بر حجم موتور آشنا می‌شویم.

اگر بتوان با استفاده از توربوشارژر یا هر وسیله‌ی دیگر، قدرت بیشتری از یک پیشرانه گرفت و البته شاخص‌های فنی مثل حرارت و مصرف سوخت را تحت کنترل قرار داد، نیاز به موتورهای حجیم و پرمصرف رفع می‌شود. چنین شرایطی امروزه فراهم شده است و تقریبا تمام خودروسازان دنیا، پیشرانه‌های توربوشارژ تولید می‌کنند.
 
در ویدئوی ساخته شده توسط بنیاد گودوود، ۱۲ خودرو با بهترین عملکرد از نظر شاخص قدرت بر حجم موتور معرفی شده‌اند. شاید برای شما، این پیش‌داوری وجود داشته باشد که سازندگان مدل‌های سوپراسپرت و ابرخودرو مثل فراری و بوگاتی، بهترین تولیدکنندگان پیشرانه با نسبت قدرت به حجم موتور هستند اما دو استثناء در میان ۱۲ خودرو وجود دارد که شما را متعجب خواهد کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar