آخرین خودرو/ تولید آزمایشی اطلس وارد فاز جدیدی شده است. در این گزارش به سراغ فرایند تولید این محصول رفته ایم و ویدیوی خط تولید سایپا اطلس را تهیه کرده ایم.

اطلس یک هاچ بک کراس جدید بر اساس پلتفرم X200 سایپا است. پلتفرم X200 در بازار ایران با محصولاتی مانند ساینا، تیبا، تیبا ۲، کوییک و سهند شناخته می شود. مهندسان سایپا می گویند که برای تولید محصولات جدید پلتفرم X200 مانند اطلس و سهند، ارتقاهایی را در سازه این خودرو در نظر گرفته اند. البته نمای درهای جلو و عقب، ساختار تعلیق جلو و عقب در اطلس تفاوتی با کوییک ندارد. همین نکته می تواند انتقادهایی را به همراه داشته باشد.

مشخصات اطلس
سایپا اطلس در تیپ های مختلف دنده دستی و اتوماتیک به بازار عرضه خواهد شد. این خودرو به پیشرانه M15-GSI مجهز است. این پیشرانه که بر روی اطلس و کوییک GX هم نصب می شود، ۱.۵ لیتر حجم دارد و ساختار ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ در آن دیده می شود. همچنین فناوری زمان بندی متغیر سوپاپ های ورودی هم بر این پیشرانه در نظر گرفته شده است. اطلس می تواند ۹۰ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۱۳۷ نیوتن متر در اختیار داشته باشد. همچنین در تیپ دنده دستی این خودروی سایپا جعبه دنده ۵ سرعته نصب می شود و در نسخه اتوماتیک، جعبه دنده CVT کمپانی پانج وجود دارد.

حتما ببینید: ویدیوی معرفی سایپا اطلس در آخرین خودرو


ابتدا قرار است تا اطلس با تیپ دنده ای G به بازار بیاید. این تیپ فول آپشن ترین نسخه دنده دستی اطلس است. در اطلس G امکاناتی مانند سانروف برقی، تریم داخلی چرم و پارچه، سنسور نور، سنسور باران، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، آینه های تاشو برقی، چراغ روشنایی روز، تهویه الکتریکی دستی، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، سنسور پارک و دوربین دنده عقب، شیشه های عقب دودی، نمایشگر لمسی، سنسور پایش باد تایرها و… وجود دارد. در تیپ فول آپشن و اتوماتیک اطلس امکانات بیشتری مانند فرمان کمکی برقی، استارت دکمه ای، کروز کنترل و محدودکننده سرعت، پشتی برقی صندلی راننده، گرمکن صندلی راننده و… هم دیده می شود.

تولید و زمان عرضه اطلس
در حال حاضر سایپا تولید آزمایشی اطلس را در فاز PP2 سپری می کند. همچنین قرار است خط تولید اطلس فضایی مستقل داشته باشد. با توجه به اینکه این محصول به مرحله PP2 تولید آزمایشی رسیده است، به احتمال زیاد در هفته های آتی به مرحله تولید انبوه می رسد. هنوز زمان دقیقی برای تولید انبوه و تحویل اطلس G اعلام نشده است. اما احتمال دارد تا در اواخر پاییز ۱۴۰۲، این خودرو به صورت رسمی وارد خیابان ها شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خودرو» بپیوندید
instagram.com/akharinkhodro.ir