پدال/ هاچ‌بک کوچک نیسان از سال ۲۰۱۸ وارد خط تولید شده و هنوز هم درحال ادامه مسیر خود است.

نیسان لیف از زمان تولید خود تاکنون بیش‌از ۵۰۰ هزار دستگاه فروخته است و به‌عنوان یکی از پرفروش‌ترین محصولات برقی جهان شناخته می‌شود. نیسان هاچ‌بک به‌روزشده خود را در دو مدل گوناگون با دو باتری متفاوت در بازار ایالات‌متحده به فروش می‌رساند که از ۲۷ تا ۳۵ هزار دلار قیمت دارند. لیف در اروپا و ژاپن هم به فروش می‌رسد. نیسان با گذشت ۵ سال از تولد لیف، با تولید یک تبلیغات جالب آن را برای نسل آینده‌اش آماده می‌کند.

در این کلیپ کوتاه که توسط نیسان منتشر شده است، هاچ‌بک لیف به مصاف یک هواپیمای جت می‌رود. برخلاف تصورات شتاب اولیه لیف به‌اندازه‌ای هست که این رقابت را تنگاتنگ کرده و هواپیمای رقیب را به چالش بکشد.

لیف یکی از نخستین خودروها بود که به‌عنوان یک مدل برقی روانه بازار شد و حال به نماد بخش برقی نیسان تبدیل شده است. این خودرو در کارخانه‌های گوناگون در ژاپن، ایالات‌متحده و انگلستان تولید شده و در ۵۹ بازار بین‌المللی فروخته می‌شود. نیسان اعلام کرده که لیف از زمان تولید پیشرو خود در سال ۲۰۱۰ تاکنون، از ورود بیش‌از ۲.۵ میلیارد کیلوگرم گاز دی‌اکسیدکربن به جو زمین جلوگیری کرده است.

نیسان چند ماه پیش از نسخه ۲۰۲۳ لیف در ایالات‌متحده رونمایی کرد که همچنان در دو نسخه با دو باتری گوناگون به فروش می‌رسد. براساس اعلام EPA نسخه مجهز به باتری ۴۰ کیلوواتی با هر بار شارژ کامل توان پیمایش ۲۳۸ کیلومتر را دارد. نسخه گران‌تر موسوم به SV پلاس با باتری ۶۰ کیلوواتی هم تا ۳۳۹ کیلومتر را خواهد پیمود. هر دو نسخه یادشده به دو موتور برقی در محور جلو خود مجهز شده‌اند که برای نسخه پایه و SV پلاس به‌ترتیب ۱۴۷ و ۲۱۴ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند.

دولت ایالات‌متحده برای سال ۲۰۲۳ جایزه ۷۵۰۰ دلاری مالیاتی را از روی لیف برداشت که برای نیسان چالشی تازه ایجاد می‌کند. هاچ‌بک لیف SV پلاس بدون تخفیف دولتی تنها کمی ارزان‌تر از تسلا مدل ۳ RWD است که از آن به‌مراتب قوی‌تر و پایدارتر است. نظر شما درباره لیف و موفقیت نیسان در حوزه فروش خودروهای برقی ارزان چیست؟

به پیج اینستاگرامی «آخرین خودرو» بپیوندید
instagram.com/akharinkhodro.ir