جام جم/ برنامه رادیویی «شب های ایران» که چند هفته ای است علاوه بر رادیوهای استانی از شبکه استانی سیمای مرکز تولیدکننده نیز پخش می شود، همزمان با عید قربان از شبکه سراسری «شما» هم روی آنتن رفت.

پخش همزمان یا ضبطی یک برنامه رادیویی از تلویزیون، تجربه ای درعین حال دیدنی و شنیدنی برای مخاطبانی است که هم با رادیو خاطره دارند و هم نمی توانند از تلویزیون دل بکنند. درواقع مخاطبانی که نه سن وسال پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را دارند که صدا کفایت شان کند و نه آن قدر کوچک که شیفته جعبه جادو باشند و به جز تصویر، عامل دیگری ذهن شان را درگیر نکند. البته فقط این گروه از مخاطبان پای ثابت برنامه های رادیویی- تلویزیونی نیستند ولی شاید گروه هدف این برنامه ها، همین دست افراد باشند.

هرچه هست برنامه های رادیویی- تلویزیونی به قدر کافی جذابیت ایجاد کرده اند که بتوان به تجربه های جدید در این زمینه دست یافت؛ تجربه هایی از جنس رادیوهای استانی روی شبکه های سراسری.

«شب های ایران» عنوان برنامه ای است رادیویی که در صدای مراکز تولید و پخش می شود. این برنامه هر شب توسط یکی از رادیوهای استانی تولید و همزمان از تمام رادیوهای استانی، محلی و شهری (غیر از تهران) پخش می شود و حالا همزمان با عید قربان از شبکه سراسری «شما» هم روی آنتن رفته است.

زمان پخش این برنامه از ۳۰ دقیقه بامداد تا ۲ بامداد هر شب است.

کمک به تعمیق مهر و محبت عمومی مردم به یکدیگر، تقویت و تحکیم وحدت بین اقوام مختلف، معرفی تاریخ، فرهنگ و جاذبه های گردشگری و طبیعی هر استان، معرفی و پخش موسیقی های ارزشمند و فاخر اقوام، تقویت زمینه ها و عوامل همبستگی فرهنگی در جامعه، معرفی زیباترین و غنی ترین نمونه ها از آثار فرهنگی و هنری، معرفی و ترویج آداب و سنن صحیح فرهنگ بومی و محلی، معرفی شخصیت ها و مفاخر ملی، ارائه تصویری بکر از زیبایی های خرده فرهنگ های داخلی، ایجاد و گسترش آرامش خاطر و سرور در جامعه و افزایش تعامل با مخاطبان، ازجمله اهداف تولید این برنامه به شمار می روند.

در نخستین شب از پخش این برنامه از شبکه «شما»، نوبت پخش مربوط به «رادیومازندران» بود اما نوبت به سایر مراکز هم می رسد چراکه مقرر شد از این پس این برنامه به طور مرتب هر شب از شبکه «شما» نیز پخش شود.

پخش سراسری این برنامه از شبکه «شما» ایده جدیدی است که با اهداف مختلف اجرایی شده است. نخست این که برنامه سازان رادیویی هریک از مراکز استان ها، هرماه یک بار فرصت دیده شدن و عرضه هنر خود را از طریق این شبکه سراسری به دست آورند و به نوعی در رقابت فشرده و درعین حال سازنده قرار بگیرند. دیگر این که تعامل میان مخاطبان و مراکز به واسطه دیده شدن در سراسر کشور، وارد فاز تازه ای شود و فصل نوینی از ارتباط با مخاطبان و بهره گیری از ظرفیت های مردمی در تولید و پخش برنامه رقم بخورد؛ علاوه بر این ماهیت پخش سراسری، عاملی شتاب دهنده در راستای ارتقای کیفی تولیدات مراکز هم به شمارمی رود.

بر اساس جدولی که در شبکه «شما» برای پخش این برنامه درنظرگرفته شده، شنبه یازدهم مردادماه، صداوسیمای مراکز چهارمحال وبختیاری، کردستان و سمنان اجرای این برنامه را بر عهده داشتند، امشب استان های همدان، خوزستان و خراسان جنوبی، سه شنبه ۱۴مرداد مراکز اردبیل، گلستان و لرستان، چهارشنبه ۱۵مرداد استان های یزد، آذربایجان غربی و قم، پنجشنبه شانزدهم مرداد رادیوی مراکز سمنان، خلیج فارس و قزوین، جمعه هفدهم مراکز آذربایجان شرقی، کردستان و البرز و شنبه هجدهم مردادماه، مراکز بوشهر، اردبیل و مازندران، آنتن این شبکه سراسری را برای پخش برنامه در اختیار خواهند داشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar